čtvrtek, 26. květen 2016

Janáčkovu filharmonii čeká sezona s Lisou Batiashvili, Janem Martiníkem a hudbou Pēterise Vaskse

Napsal(a) 

Lisa Batiashvili Lisa Batiashvili

Janáčkova filharmonie Ostrava vstoupí na začátku září již do své 63. koncertní sezony, která je zároveň pátou sezonou pro Jana Žemlu ve funkci jejího ředitele. „Pátá sezona - tak dlouho jsem již v Ostravě? Vůbec mi to tak nepřipadá. Samozřejmě, od začátku jsem tvorbu sezony považoval za svůj významný závazek vůči ostravským posluchačům a tomuto závazku se neustále snažím dostát“ říká Žemla. Věrná své tradici bude Janáčkova filharmonie „Hrát Ostravě" a hrdě se hlásit k moravskoslezské metropoli.  Pro milovníky klasické hudby připravila opět pestrou nabídku koncertů a dalších projektů, jejichž portfolio se po několika letech stabilizovalo. „Zajímavostí dramaturgie sezony 2016/2017 je uvádění méně známých děl známých skladatelů. Vedle osvědčených kousků jsme do dramaturgie zařadili např. první symfonie Bizeta, Šostakoviče či Prokofjeva,“ říká o programu jeden z jejích spolutvůrců šéfdirigent Heiko Mathias Förster. Ředitel JFO Jan Žemla doplňuje: „Jsme také velice rádi, že posluchače budeme moci seznámit s tvorbou jedné ze současných skladatelských star – Pēterisem Vasksem z Lotyšska v pozici rezidenčního skladatele.“ 

Do Ostravy přijedou špičkoví umělci

Koncertní sezona 2016/17 bude výrazná zejména hvězdným sólistickým obsazením. „Uslyšíme osobnosti, které běžně do Ostravy nejezdí a pokud ano, tak jen na mimořádné příležitosti, jakou je např. Janáčkův máj. V této sezoně přivítáme hned tři esa houslové hry - Lisu Batiashvili, Vadima Gluzmana a Midori. Myslím, že tyto umělce není třeba více představovat. Dále to budou pianisté Boris Giltburg, který v minulosti v Ostravě právě v rámci Janáčkova máje vystoupil nebo Joseph Moog či Ivo Kahánek, naše pozvání opětovně přijal Narek Hakhnazaryan, violoncellista, jehož zdejší vystoupení bylo kritiky vysoce vyzdvihováno. V neposlední řadě je to skvělý maďarský trumpetista Gábor Boldoczki nebo ostravský rodák a dnes již velmi uznávaný pěvec Jan Martiník,“ doplňuje Jan Žemla.

Koncerty řádné i mimořádné

Páteří koncertní činnosti Janáčkovy filharmonie jsou dvě symfonické řady A, B a C, série koncertů Jeunesses musicales E, oblíbené crossovery v rámci cyklu G v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice (Olympic, Lucie Bílá, Radůza, Bára Basiková a Dan Bárta), cyklus komorních koncertů K a hudebně-dramatická představení pro rodiče s dětmi s označením D. Lákavé je také menu mimořádných koncertů, které si získaly velmi solidní přízeň posluchačů.

Workshopy

JFO nezapomíná ani na děti a mládež, které jsou určeny opravdu atraktivní koncerty. Hudební dílny jsou připraveny pro batolata již od dvou let, společně s nimi samozřejmě přivítáme i jejich rodiče. Novinkou jsou workshopy pro předškoláky, tedy děti ve věku od 3 do 5 let. I tady se počítá s účastí dospělého doprovodu. V nabídce jsou rovněž workshopy pro školy. Těm o něco málo starším je pak určena Hudební univerzita třetího věku aneb Filharmonie PLUS. První frekventanti nastoupí již do třetího ročníku.

Festivaly a zahraničí

Kromě domácího pódia se JFO představí na prestižních festivalech doma (Janáčkův máj) i za hranicemi (Viva il canto Cieszyn, Allegretto Žilina…). Dále orchestr čeká koncert ve Vídni, turné v Itálii a cesty do Švýcarska a do Číny.

„V tuto chvíli víme, že do června příštího roku jsme plně vytíženi. Je to důkaz toho, že náš orchestr má ve světě své renomé a svou aktivitou zviditelňuje město Ostravu, ale hlavně také toho, že je o klasickou hudbu stále zájem. To mě těší nejvíce“, říká Jan Žemla.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.