pondělí, 19. červen 2017

JAMU a HAMU otevřou Jazzová nádvoří. S africkými hosty

Napsal(a) 

Ghana Dance Ensemble Ghana Dance Ensemble

Druhý ročník akce Jazzové nádvoří míří do Prahy a Brna. Dva koncerty iniciované společně dvěma českými jazzovými katedrami – pražské HAMU a brněnské JAMU – podpořily festivaly JazzFestBrno a Tanec Praha. Pod vedením předních pedagogů se 21. června v české a o den později i v moravské metropoli představí studentské ansámbly obou škol i vlastní dlouhodobě fungující projekty vybraných studentů. Díky úsilí pedagoga obou kateder a čerstvého držitele ceny Anděl v žánru world music Jiřího Slavíka a příznivé termínové shodě Jazzového nádvoří s festivalem Tanec Praha studenti zažijí "rytmickou nirvánu". Ve společném ansámblu totiž vystoupí s africkým uskupením Ghana Dance Ensemble, jednou z hvězd letošního ročníku přehlídky Tanec Praha. V Praze akci hostí nádvoří HAMU na Malostranském náměstí a v Brně nádvoří Staré radnice. V obou případech začínají koncerty v 15:00. Vstup na celou akci je zdarma.

Africká kultura má mnoho podob a jen v jediné zemi, jakou je Ghana, existují desítky etnik s tradicí hudby a tance, které neodlučně patří k sobě. Ghana Dance Ensemble, početný soubor tanečníků a hudebníků, aktivně vystupuje po celé zemi. Jeho ambicí však není jen udržovat tradici. Šéf souboru studoval tanec v USA a otevírá svým umělcům cesty k hledání vlastního současného výrazu, zkoumání „západních“ kultur a propojování toho, co je oběma světům blízké. Hudebníci z Ghana Dance Ensemble se pod vedením Jiřího Slavíka dali dohromady se studenty jazzových kateder HAMU a JAMU a v rámci workshopu nacvičili energický společný program. "Můžete jej třeba jen poslouchat, můžete se v závěru také přidat, jak je to v Africe zvykem. Proniknutí do osobité ghanské kultury je zároveň pobídkou, jak probudit cit pro rytmus v každém z nás…

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.