Jakub Hrůša zakončí sezonu orchestru Santa Cecilia v Římě Novosvětskou symfonií a Glagolskou mší s českými a slovenskými sólisty

Závěr první sezony v pozici hlavního hostujícího dirigenta legendárního italského orchestru pojal Jakub Hrůša jako prezentaci dvou nejznámějších orchestrálních děl Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Program zazní v Římě během tří večerů 9., 10. a 11. června.

Mnozí Italové českou hudbu stále teprve objevují, chtěl jsem jim představit výrazná díla slovanské hudební literatury, která patří u každého z autorů k nejhranějším,“ říká Jakub Hrůša. „Vedle notoricky známé a posluchačsky velice vděčné Dvořákovy Novosvětské symfonie může být Glagolská mše Leoše Janáčka trochu odlišným, ale silným a syrovějším zážitkem. Všiml jsem si, že v Itálii vyznávají kulturní autenticitu, a i když místní posluchače a hudebníky starý slovanský liturgický text a zemitost Janáčkova stylu budou jistě provokovat, budou tím vším zároveň taky nesmírně fascinováni,“ dodává. Ke spolupráci si český dirigent vybral čtveřici našich renomovaných interpretů, kterými jsou Kateřina Kněžíková (soprán), Jarmila Balážová (alt), Richard Samek (tenor) a Jozef Benci (bas).

Jakub Hrůša se před římským publikem se v čele tohoto italského symfonického tělesa v nové pozici představil na svém inauguračním koncertu již na podzim, kdy v přímém televizním přenosu řídil provedení Mahlerovy Druhé symfonie „Vzkříšení“. Již 2016 s ním ovšem vystoupil se Smetanovou Mou vlastí a ve dvou dalších úspěšných programech v letech 2018 a 2019. V minulé sezoně s orchestrem Santa Cecilia oslavil svátek založení Italské republiky v přímém přenosu na italské televizní stanici RAI 1 za přítomnosti italského prezidenta.

Další nejbližším uměleckým projektem Jakuba Hrůši bude Janáčkova opera Káťa Kabanová v Salcburku. Premiéra je naplánovaná na 7. srpna tohoto roku. Režie se ujal Barrie Kosky, hrát budou Vídeňští filharmonikové. Spolu se sopranistkou Corrine Winters, která ztvární titulní roli Káti, se představí Evelyn Herlitzius, David Butt Philip, Jaroslav Březina, Benjamin Hulett, Jarmila Balážová a Jens Larsen.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější