Jakub Hrůša a Jan Bartoš získali Cenu Anděl za nahrávku Vítězslava Nováka

Držitelem Ceny Anděl 2020 v kategorii Klasika se stali dirigent Jakub Hrůša a klavírista Jan Bartoš za nahrávku Klavírního koncertu a symfonické básně Toman a lesní panna od Vítězslava Nováka ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Ocenění v kategorii Jazz obdržel kontrabasista Tomáš Liška společně se svojí kapelou Invisible World za album Hope.

Jakub Hrůša získal Anděla v kategorii Klasika již podruhé v řadě, loni za nahrávku klavírních koncertů Dvořáka a Martinů s klavíristou Ivo Kahánkem a Bamberskými symfoniky.

Velmi si toho vážím,“ říká Jakub Hrůša, který se cíleně věnuje prosazování i méně známých českých skladatelů: „Opět se ukazuje, kolika skladatelskými poklady, kromě nejznámějšího autorského kvarteta Dvořák, Smetana, Janáček, Martinů, se naše země může pyšnit. Vlastně se odehrál malý div světa: Anděla získal autor oficiálně téměř zapomenutý – Vítězslav Novák; vidím tedy, že opravdu stojí za to se i nadále nasazovat pro to, o čem jsem bytostně přesvědčený.“

 „Je radost spolupracovat se skvělými sólisty, jako tomu bylo letos s Janem Bartošem nebo loni s Ivem Kahánkem, kdy naše spolupráce přinesla moji první Cenu Anděl,“ poznamenává Hrůša. „A přiznávám, že pro klavír mám speciální slabost. Děkuji také orchestru, nahrávací společnosti Supraphon a pánům Jiřímu Gemrotovi a Janu Lžičařovi v režii, mým stálým partnerům při natáčení.

Nahrávka vyšla minulý rok u Supraphonu ke 150. výročí narození Vítězslava Nováka. Pro Jakuba Hrůšu má i hluboce osobní rozměr: „Mým tvůrčím Andělem strážným je v tomto případě dědeček Stanislav Hrůša (1922–2020), který odešel z tohoto světa právě v den, kdy jsem točil Tomana a lesní pannu; jeho nezměrná hodnota v mém životě je teď neoddělitelná od vyzařování této krásné nahrávky.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější