čtvrtek, 26. září 2019

Jak zní tiskařská dílna: Graphic Symphony Michala Nejtka se prolne s polední sirénou

Napsal(a) 

Heidelberg Cylinder, foto Jason Santa Maria Heidelberg Cylinderfoto: Jason Santa Maria

Skladatel Michal Nejtek vytvořil pro cyklus Hudba k siréně pro Orchestr BERG kompozici, která zpracovává téměř výhradně zvuky místa, kde se happening odehrává – tedy Grafické školy Praha v Hellichově ulici. Do elektronické samplované kompozice zahrnul mimo jiné zvuk tiskařských strojů, školní zvonění nebo také zvuk výtahu.

Michal Nejtek s Orchestrem BERG spolupracuje již od roku 2001, ke zvuku sirény ale povolal své trio NTS (Michal Nejtek – Petr TichýŠtěpán Smetáček), které věnuje podstatnou část tvorby vzájemnému samplování a efektování zvuků. Jen tentokrát místo jazzových či rockových riffů trio pracuje s ambientními zvuky: „Graphic Symphony je mým prvním pokusem o jakýsi hudebně-prostorový happening, jehož cílem je ,nasát‘ zvuky prostoru a přetvořit je v kompozici. Akce se odehrává v tiskařské dílně grafické školy v Hellichově ulici v Praze, základním materiálem jsou tak zvuky, které v tomto prostředí vzniknou – provoz tiskařských strojů, hlasy studentů či náhodných kolemjdoucích, školní zvonění, hučení výtahu atd. Ty jsou v reálném čase samplovány a přetvářeny. Středobodem této kompozice se pak přibližně v jejích dvou třetinách stane siréna.“

Muzikanti by podle skladatele měli co nejvíce splynout s prostředím – „jsou ostatně dělníky zvuku, stejně jako je operátor polygrafického stroje dělníkem obrazu.“ K akci vznikne i pamětní list – vyrobí jej přímo při akci ty stroje, jejichž zvuk v tu chvíli Michal Nejtek zpracovává do své kompozice v rámci probíhajícího zvukového happeningu. Pro nedostatek prostoru je akce veřejnosti dostupná pouze prostřednictvím živého vysílání Českého rozhlasu Vltava.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.