úterý, 16. červenec 2019

Jak rozeznít šakuhači: V Praze se podvanácté sejdou mistři hry na tradiční japonskou flétnu

Napsal(a) 

Akihito Obama, foto Yumiko Miyahama Akihito Obamafoto: Yumiko Miyahama

Dvanáctý ročník International Shakuhachi Festival Prague pozve do Prahy v druhém zářijovém týdnu mistry hry na tradiční japonskou flétnu šakuhači. Ve dnech 12. - 16. září se veřejnosti představí například Akihito Obama, zazní nové skladby Lucie Vítkové nebo Jana Rösnera. Na letošním ročníku bude spolupracovat i Orchestr BERG.

Mezinárodní setkání sólistů, pedagogů a žáků hry na japonskou flétnu šakuhači, které se koná jednou za dva roky, bude letos věnované zejména mezioborové spolupráci a nové hudbě. Kromě uznávaných sólistů jako Kuniyoshiho Sugawary, Akihita Obamy, nebo Makiko Goto budou na programu spolupracovat čeští básníci a filmaři. Festivalu se tak zúčastní například Jaromír Typlt, Ivo Hucl, Pavel Janšta a Hiromi Ogata nebo  experimentální filmový projekt Krastí. Ve světové premiéře zazní skladby Hiroyi Miury, Lucie Vítkové, Jana Rösnera, Johna Kaizana Neptuna a Adriana Freedmana.

 

Jednotlivé koncerty se konají v pražském Atriu na Žižkově, kulturním centru Domovina, v Divadle Archa, nebo ve Skautském institutu. Zde budou probíhat také kurzy hry na flétnu šakuhači, koto a shamisen. Dlouhodobým cílem International Shakuhachi Festival Prague je vytvořit z Prahy mezinárodně uznávané místo pro setkávání laické a odborné veřejnosti, hudebníků, skladatelů, akademiků a zájemců o hru na šakuhači.

„Po jedenácti úspěšných ročnících jsme se rozhodli změnit interval konání festivalu na dva roky. Hlavním důvodem je snaha přinášet publiku zejména propracovanou dramaturgii a přivádět do Prahy špičkové světové lektory, hudebníky a soubory. Dvouletý interval navíc obrací k Praze mimořádnou pozornost celé komunity hráčů na japonské nástroje,“  uvedl umělecký ředitel festivalu Marek Kimei Matvija.

Související položky (podle značky)

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.