Hybatelé rezonance zabrousí do hlubin jazzových kořenů s Najponkem

Sólový recitál tohoto typu jsem naposledy hrál v Rudolfinu v roce 1996, tedy bezmála před čtvrtstoletím. V Anežském klášteře určitě zazní vedle jazzových standardů několik mých skladeb, ale které a v jakém pořadí to nedovedu dopředu odhadnout, vždy se řídím atmosférou a často se stává, že pořadí v poslední sekundě změním nebo zařadím jinou skladbu, než jsem měl v plánu, ” přibližuje program koncertu klavírista.

Najponk, vlastním jménem Jan Knop, vychází jako interpret i autor z klasických jazzových kořenů – swingujícího rytmu a blues. Jeho re-interpretace jazzové klasiky i vlastní skladatelská tvorba vynikají virtuozitou a hráčským entuziasmem. V živém provedení ho pak charakterizuje poetický hudební projev spolu s precizním jazzovým frázováním.

Hybatelé rezonance vzdávají hold klavírní tvorbě napříč žánry, dramaturgie se věnuje klasickému repertoáru, ale také jazzu a dalším stylům autorské tvorby. Ve druhé polovině sezóny zahraje 6. dubna v Anežském klášteře Miroslav Sekera, který si přichystal díla převážně z období romantismu. Zazní Brahmsova klavírní Sonáta f moll a v druhé části večera Franz Liszt. Cyklus uzavře 11. května Karel Košárek, který pozve návštěvníky do nekonečného průniku světů klasické a jazzové hudby. 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější