úterý, 3. březen 2020

Hybatelé rezonance zabrousí do hlubin jazzových kořenů s Najponkem

Napsal(a) 

Najponk Najponk
Hudební večer s jazzovým klavírem, plným barevné nápaditosti, zažije Anežský klášter v pondělí 16. března v rámci cyklu Hybatelé rezonance. Další z klavírních recitálů bude patřit jazzmanovi jménem Najponk. Tento umělec vystupuje obvykle téměř výhradně v jazzovém triu, půjde tedy o mimořádnou příležitost vidět ho na pódiu samotného.

Sólový recitál tohoto typu jsem naposledy hrál v Rudolfinu v roce 1996, tedy bezmála před čtvrtstoletím. V Anežském klášteře určitě zazní vedle jazzových standardů několik mých skladeb, ale které a v jakém pořadí to nedovedu dopředu odhadnout, vždy se řídím atmosférou a často se stává, že pořadí v poslední sekundě změním nebo zařadím jinou skladbu, než jsem měl v plánu, ” přibližuje program koncertu klavírista.

Najponk, vlastním jménem Jan Knop, vychází jako interpret i autor z klasických jazzových kořenů – swingujícího rytmu a blues. Jeho re-interpretace jazzové klasiky i vlastní skladatelská tvorba vynikají virtuozitou a hráčským entuziasmem. V živém provedení ho pak charakterizuje poetický hudební projev spolu s precizním jazzovým frázováním.

Hybatelé rezonance vzdávají hold klavírní tvorbě napříč žánry, dramaturgie se věnuje klasickému repertoáru, ale také jazzu a dalším stylům autorské tvorby. Ve druhé polovině sezóny zahraje 6. dubna v Anežském klášteře Miroslav Sekera, který si přichystal díla převážně z období romantismu. Zazní Brahmsova klavírní Sonáta f moll a v druhé části večera Franz Liszt. Cyklus uzavře 11. května Karel Košárek, který pozve návštěvníky do nekonečného průniku světů klasické a jazzové hudby. 

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.