pondělí, 26. říjen 2020

Hudební slavnosti Wagner 22 představí v Lipsku kompletní operní dílo Richarda Wagnera

Napsal(a) 

Oper Leipzig, foto Kirsten Nijhof Oper Leipzigfoto: Kirsten Nijhof

Lipská opera v létě 2022 představí všech třináct dokončených hudebních dramat z díla Richarda Wagnera. Mezinárodní hudební slavnosti Wagner 22 se konají v termínu 20. června až 14. července 2022 jako jedna z hlavních událostí klasické hudby v rámci Lipska – města hudby.

Kromě cyklu Prsten Nibelungův budou chronologicky představeny všechny Wagnerovy opery. Vedle známých scénických děl jako Létající Holanďan či Parsifal na programu figurují i jeho raná díla Víly, Zákaz lásky či Rienzi. Zahraje symfonický orchestr lipského koncertního sálu Gewandhaus pod vedením Ulfa Schirmera a dalších dirigentů. Obsazení sází na ansámbl Lipské opery a hostující umělce – proslulé interprety Wagnerova díla, kteří s touto institucí spolupracují. Svoji účast zatím přislíbili Evelyn Herlitzius (Kundry), Jennifer Holloway, Lise Lindstrom, Daniela Sindram, Manuela Uhl, Markus Eiche, René Pape, Iain Paterson, Andreas Schager (Tristan), Stefan Vinke, Klaus Florian Vogt či Michael Volle (Wotan v opeře Rýnské zlato).

Kromě velkých scénických děl budou v rámci doplňujícího programu „Wagneriana I a II“ představena Wagnerova klavírní díla a kompozice zabývající se jeho tvorbou. Mladí posluchači budou mít příležitost zažít „Prsten Nibelungův pro děti“ v operní instituci Hudební komedie. Akcí „Fascinace Wagner“ oslaví Lipská opera již 22. května 2022 narozeniny tohoto slavného lipského rodáka spolu s Andreasem Schagerem.

Operní slavnosti bude doprovázet vědecko-umělecký rámcový program, který vzniká ve spolupráci s hudebním institutem lipské univerzity. 25. a 26. června 2022 bude možno veřejně sledovat díla Tannhäuser a Bludný Holanďan. To vše zdarma pod širým nebem, místa k sezení budou zajištěna.

Festival Wagner 22 je věnován hudebníkovi, skladateli a dirigentovi Gustavu Brecherovi (1879–1940), který měl v letech 1914 až 1933 významný vliv na podobu lipské hudební scény. Působil nejdříve jako umělecký ředitel a později také jako ředitel Lipské opery. Byl průkopníkem jedinečného nápadu představit dokončená hudebně-dramatická díla Richarda Wagnera v chronologickém pořadí. Obrovský projekt připravil už předtím, než ho v roce 1933 za „podporu zvrhlého umění“ a za jeho židovský původ nacisté zbavili funkce. Ulf Schirmer, umělecký a správní ředitel Lipské opery, uvedl: „Festival Wagner 22 plánujeme v duchu mého geniálního předchůdce Gustava Brechera jako totální umělecké dílo a jedinečný hudební zážitek. Vnímám to i jako pozici proti ideologickému nárokování.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.