Hudební nástroje zakázány: a cappella festival potřetí

Prague A Cappella Festival startuje v pátek 2. listopadu svůj III. ročník. Představují se na něm přední soubory z různých koutů světa, které umně pracují jen s lidským hlasem a přitom vydají za více než celou kapelu. Od 2. do 4. listopadu lákají v pražském Jazz & Cocktail Clubu U Staré Paní na koncerty italských Mezzotono, maďarských Jazzation, ale i domácích formací Kolenem nebo Oktet. Festival je tradičně připravován pod taktovkou vokálního sextetu Skety, jimž bude též patřit jeden z večerů. Součástí festivalu jsou i workshopy, které se však uskuteční až v novém roce od 11. do 13. ledna.

Koncerty Prague A Cappella Festivalu se letos přestěhují do komorního prostředí Jazz & Cocktail Clubu U Staré Paní v srdci Prahy, kde festival odstartují v pátek 2. 11. oblíbení maďarští Jazzation, kteří letos slaví 10. výročí na hudební scéně. A co je odlišuje od ostatních a cappella souborů? Skutečnost, že autentický jazz ve vokálním zpracování je jejich hlavní charakteristikou, a ne jen vedlejší, jejich několik mezinárodních ocenění z Lipska, Grazu a Pinerola, jejich ochota „učit se od velikánů“ anebo jejich kontinuální poslání šířit lásku k a cappella žánru, ať jsou kdekoli na světě.

Sobotní večer 3. 11. bude patřit Sketám. V neděli 5. 11. se pak představí hlavní hvězda festivalu – italští Mezzotono. Projeli skoro celý svět, chybí jim jen Austrálie a Česká republika. Italský kvintet zpívá zábavný mix italské i světové hudby, ať už populární či lidové, jazzu, popu i klasiky. Vtipně zapojují publikum a jejich koncerty jsou vždy příjemným zážitkem. Na festivalu dále vystoupí doo-wopový mužský kvintet Kolenem z Brna, pražský Oktet, kterých je nakonec deset a překvapením pátečního večera bude vítěz letošního ročníku soutěže Jirkovský písňovar.

Od 11. do 13. ledna se pak uskuteční základní třídenní PACF workshop, jež je určen jak existujícím vokálním skupinám, tak i zpěvákům, kteří by si chtěli zpěv v soudobé a cappella skupině vyzkoušet. Lektory workshopu budou členové hostitelské vokální skupiny SKETY. Součástí workshopu budou i tentokrát volitelné individuální lekce Complete Vocal Technique s certifikovanou CVT lektorkou Ditou Kosmákovou, nebo sborový ateliér s Lukášem Prchalem.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější