čtvrtek, 14. květen 2020

Hudba nikdy nespí – ani v Drážďanech

Napsal(a) 

Jan Vogler, foto Marco Grob Jan Voglerfoto: Marco Grob

Letošní mimořádná opatření se nevyhnula ani Drážďanským hudebním slavnostem. Jejich intendant, violoncellista Jan Vogler, v polovině dubna oznámil zrušení všech koncertů, ale současně slíbil, že o největší hvězdy publikum nepřijde a setká se s nimi v roce 2021. V době od 12. května do 12. června měli v Drážďanech vystoupit například Barbara Hannigan, Boris Giltburg, Gil Shaham, Philippe Jaroussky, Gidon Kremer nebo Sting, dirigenti Fabio Luisi, René Jacobs či Marek Janowski, z ansámblů třeba Komorní orchestr Curych s Danielem Hopem a Akademie sv. Martina v polích s Murrayem Perahiou.

Vedení festivalu však hledalo cesty, jak ani pro letošek nevymazat saskou metropoli z kulturní mapy Evropy, a připravilo živý stream-maraton pod názvem Music Never Sleeps NYC. Publikum na celém světě se může v sobotu 16. května v 18 hodin SELČ připojit k tomuto globálnímu hudebnímu festivalu, který bude nepřetržitě probíhat čtyřiadvacet hodin. Vystoupí více než padesát hudebníků, kteří budou hrát ze svých obývacích pokojů. Mezi nimi budou například Mischa MaiskyBoris GiltburgTan Dun, Avi Avital, José CuraPierre-Laurent AimardIan Bostridge & Saskia GiorginiJulian Rachlin, Bryn TerfelL’Arpeggiata, The King’s Singers a mnozí další.

Bonbonkem budou záznamy loňských festivalových vystoupení Drážďanského festivalového orchestru s dirigentem Ivorem Boltonem a Orchestru Mariinského divadlaValerijem Gergijevem. Stream bude možné sledovat na stránkách festivalu musikfestspiele.com, na jeho Facebooku, na YouTube a na kanálu Music Never Sleeps NYC. Později bude možné ho sledovat pod hashtagem #musicneversleepsdmf nebo na webu festivalu.

Alena Sojková

Publicistka, redaktorka Týdeníku Rozhlas. Po studiu psychologie a bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracovala v Ústavu pro jazyk český v oddělení historické lexikografie. Poté několik let působila v časopise Naše rodina. Pedagogickou epizodu prožila na Univerzitě Jana Amose Komenského, kde učila stylistiku, sociální psychologii a psychologii komunikace. S Týdeníkem Rozhlas je spjata od roku 2010. Základní hudební dovednosti získala v LŠU Kolín (klavír) a posléze u Bohumíra Rabase (varhany). Významný vliv na rozvoj jejího hudebního vnímání měl i kolínský Kruh přátel hudby. Specializuje se na rozhovory s muzikanty, zajímá se o mladé interprety. Myslí si totiž, že mladé, šikovné a zapálené hudebníky je třeba soustavně uvádět do povědomí publika. Vedle klasické hudby potřebuje k životu i rock a jazz, spolehlivé lidi a hory všech výšek.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.