Hudba Geraldine Muchové dostane ke stému výročí nový život

V pátek 10. listopadu 2017 se uskuteční v Sále Martinů na HAMU koncert k výročí 100 let od narození talentované skladatelky Geraldine Muchové, která žila a tvořila v Praze. Skotská snacha slavného malíře Alfonse Muchy patřila mezi nemnoho žen, které se v poválečné době prosadily coby skladatelky.

Příběh skotské skladatelky Geraldiny Muchové (1917 – 2012) je otiskem evropských dějin dvacátého století. Geraldine se narodila v Londýně v červenci 1917 a studovala na Královské hudební akademii. V roce 1945 se přestěhovala do Prahy za svým manželem Jiřím Muchou, synem Alfonse Muchy.

Ačkoliv v tehdejším Československu se její díla hrála, ve Velké Británii zůstala její tvorba kromě studentských kompozic kvůli železné oponě do velké míry neznámá. Mezi její nejvýznamnější díla patří zejména Klavírní koncert, Suita českých lidových melodií či hudba pro balet Macbeth. Řadu z jejích skladeb nahrál Československý rozhlas a po roce 1989 zazněly například i na festivalu Pražské jaro, na jehož zrodu se Geraldine v roce 1946 podílela.

Geraldine Muchová

“Bez hudby a komponování si neumím svůj život představit. Už od raného dětství komponuji. Skládala jsem hudbu a zapisovala noty dříve, než jsem uměla číst písmena,” řekla Geraldine v rozhovoru s Pavlem Sršněm pro Týdeník Rozhlas v roce 2012. Tento rozhovor byl jejím posledním pro média.

V letošním roce se ke stému výročí narození této nadané skladatelky uskutečnila řada akcí, které připomínají její život a tvorbu. Vyvrcholením bude koncert 10. 11. 2017 v Sále Martinů na Hudební fakultě AMU v Praze, který pořádá Archiv Geraldine Muchové společně s Muchovou nadací. V rámci večera zazní mimo jiné i několik jejích děl ve světové premiéře, předehra k Bouři pak v premiéře české. Provedení skladeb koncertu se ujme Stamicovo kvarteto, Pardubická komorní filharmonie pod vedením Marka Štilce a vystoupí sopranistka Lucie Silkenová.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější