Hommage à Ivan Moravec v pražském kině Ponrepo

Prague Music Performance ve spolupráci s kinem Ponrepo pořádá ve středu 8. listopadu Hommage à Ivan Moravec, večer věnovaný jednomu z nejvýznamnějších klavíristů 20. století. V předvečer jeho nedožitých 87. narozenin se budou promítat vzácné archivní záběry z jeho koncertů s Českou filharmonií a dirigenty Karlem Ančerlem, Josefem Vlachem a Liborem Peškem. Na Ivana Moravce budou také vzpomínat dirigent Libor Pešek a producent jeho supraphonských nahrávek Matouš Vlčinský. Moderátorem večera bude Marek Šulc.

Ivan Moravec byl jako jediný český klavírista v roce 1998 vybrán do prestižníkolekce firmy Phillips „The Great Pianists of the 20th Century“. Umělecky vyspěl na Pražské konzervatoři, AMU a na mistrovských kurzech Artura Benedetti-Michelangeliho v Itálii. V roce 1964 jej dirigent George Szell pozval k provedení Beethovenova klavírního koncertu s Cleveland Symphony Orchestra. Tento koncert znamenal jednoznačný úspěch a odstartoval umělcovu mezinárodní kariéru. Během ní navštívil prakticky všechna významná světová pódia a byl zván jako sólista s předními světovými orchestry a dirigenty.

 

Prezident Václav Havel udělil Ivanu Moravcovi státní vyznamenání za zásluhy v kultuře, Karlova univerzita ho vyznamenala prestižní mezinárodní cenou Karla IV. a časopis Harmonie pak cenou za celoživotní interpretační přínos pro hudební kulturu. Na Mezinárodním hudebním veletrhu MIDEM obdržel Ivan Moravec prestižní Cannes Classical Awards 2002 za celoživotní umělecký přínos. V roce 2004 obdržel také cenu České hudební rady za celoživotní uměleckou práci a propagaci české hudby v zahraničí.

Sdílet článek: