čtvrtek, 6. srpen 2015

Holešovská Letní škola barokní hudby se vydá na hranici epoch

Napsal(a) 

Ve dnech 7. až 16. srpna 2015 mají příznivci barokní hudby možnost získat nové teoretické i praktické zkušenosti na třináctém ročníku Letní školy barokní hudby v Holešově. Vrcholem budou tradičně tři velké závěrečné koncerty, které publiku v České premiéře představí dílo zapomenutého skladatele Thomase Linleyho, zvaného Anglický Mozart. Jeho oratorium Píseň Mojžíšova zazní v podání osmdesátičlenného ansámblu složeného z frekventantů školy a jejich lektorů, kteří do Holešova dorazí z celé Evropy i zámoří.

„Dvanáct let se věnovala Letní škola autorům raného a vrcholného baroka. Zazněla nejslavnější díla Bacha, Händela, Monteverdiho, Vivaldiho, českého génia Zelenky a mnohých dalších. Letos se s frekventanty ocitneme na hranici dvou epoch, které považujeme z hlediska tzv. stylové interpretace za naprosto stěžejní. Učiníme první krok od baroka ke klasicismu. Průvodcem nám přitom bude autor, o němž řekl Wolfgang Amadeus Mozart, že kdyby se dožil vyššího věku, mohl se stát největším skladatelem všech dob.“ říká k dramaturgii zakladatel Letní školy barokní hudby, dirigent Roman Válek. „Řeč je o Thomasu Linleym jr., jehož záhadná postava vstupuje do hudební historie krátce, leč jeho dílo působí mezi skladateli hraniční éry, jako kometa.“

Roman Válek Roman Válek
Ročník 2015 se uskuteční stejně, jako předešlé čtyři roky v nadmíru inspirativním prostředí zámku Holešov, kde se bude odehrávat výuka i většina koncertů. „Jsme velmi vděčni za mimořádně vstřícný přístup města Holešov a Městského kulturního střediska Holešov. Stejně jako my, jsou i místní přesvědčeni, že barokní hudba na zámek patří a že genius loci přispěje k tvůrčí atmosféře kurzů.“ říká hlavní produkční kurzů Tereza Málková.

Roman Válek také odpovídá na otázku ke složení lektorského týmu: „V tradiční obsadě špičkových Českých i zahraničních umělců, specialistů v oblasti interpretace staré hudby přivítáme opět celou řadu osobností: francouzské pěvce Jean-François Lombarda a Valérii Gabail, mezzosopranistku Markétu Cukrovou a tradičně se kurzů zúčastní také violoncellista Marek Štryncl a houslista Peter Zajíček. Ten však v letošním roce přenechá židli koncertního mistra letošní velké star kurzů, samotnému Johnu Hollowayovi, který bude vyučovat master class, ale povede také celý orchestr. Posluchači budou mít jedinečnou možnost vyslechnout všechny tyto jedinečné osobnosti v rámci lektorského koncertu v neděli 9. 8.

Neméně zajímavě znějí i tituly dalších koncertů: „Duchovní koncert se již tradičně uskuteční v kostele sv. Anny a je prvním studentským koncertem, kdy mladí umělci mohou veřejně prezentovat poznatky získané ve výuce. Koncert Vás příjemně, kontemplativně naladí a zklidní před Zámeckou nocí s tancem a vínem, která se uskuteční o den později. Nově opravené nádvoří zámku nejen rozezní barokní hudba, ale studenti ji zaplní také tancem – oblíbená celovečerní barokní show s mnoha hudebními vtipy a bakchanáliemi nemůže nenabídnout posluchačům osvěžení v podobě skvělého moravského vína“ uzavírá Tereza Málková pozvánku na další koncerty.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.