Hoboje a flétny se mohou hlásit na soutěž Pražského jara, čeká je nová hudba Hyblera a Pelikána

Již nyní je možné se přihlásit do mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2019, která se bude konat v oborech hoboj a flétna již tradičně od 7. do 15. května v Praze. Soutěžní podmínky, online přihláška i harmonogram soutěže jsou k dispozici na webových stránkách festivalu. Zájemci o účast v soutěži vyplní online přihlášku, k níž přiloží mimo další přílohy také nahrávky s repertoárem pro předkolo. Uzávěrka přihlášek je 1. prosince 2018, výsledky výběrového předkola budou zveřejněny nejpozději 20. ledna 2019 na internetových stránkách.

Účast v porotách přislíbili renomovaní sólisté, pedagogové i orchestrální hráči: Hobojové porotě bude předsedat Dominik Wollenweber (Berlínská filharmonie). Dalšími členy poroty jsou Emanuel Abbühl, sólista London Symphony Orchestra, Olivier Doise, sólista Orchestre Philharmonique de Radio de France, Lucas Macías Navarro, sólista Lucerne Festival Orchestra a Jeffrey Rathbun (The Cleveland Orchestra). Českými zástupci v této porotě jsou Vladislav Borovka (České filharmonie, Prague Philharmonia Wind Quintet) a Vilém Veverka (Ensemble Berlin-Prag, Filharmonie Brno).

Flétnovou porotu povede Christina Fassbender, pedagožka na Universität der Künste v Berlíně, kterou doplní András Adorján, významný pedagog na hudebních univerzitách v Kolíně nad Rýnem a Mnichově, Philippe Bernold, pedagog na Conservatoire national supérieur de musique et de danse de Paris, Sylvia Careddu, sólistka Vídeňských filharmoniků, pedagožka na Hochschule für Musik „Hanns Eisler“ v Berlíně a Barthold Kuijken, pedagog na Royal Conservatory v Haagu a Bruselu. Z českých flétnistů zasednou v porotě Jan Ostrý, pedagog Pražské konzervatoře, Fakulty umění Ostravské univerzity a Musik und Kunst Privatuniversitat der Stadt Wien a Jiří Válek, emeritní člen České filharmonie a pedagog Akademie múzických umění v Praze.

I pro nadcházející soutěž objednalo Pražské jaro novou skladbu pro každý obor. Martin Hybler napsal sólovou skladbu pro hoboj a Jaroslav Pelikán připravil kompozici pro flétnu s doprovodem klavíru. Tyto skladby budou soutěžícím přijatým do soutěže zaslány tři měsíce před konáním soutěže a ve světové premiéře zazní během druhých kol, tedy 11. května v oboru hoboj a 12. května 2019 v oboru flétna. Za nejlepší interpretaci těchto skladeb je také vypsána cena Nadace Český hudební fond.

Během soutěže se také uskuteční dva mistrovské kurzy: v sobotu 11. května od 16 hodin s flétnistou Andrásem Adorjánem a v pondělí 13. května od 10 hodin s hobojistou Jeffreym Rathbunem. Masterclass se uskuteční v prostorách pražské HAMU a jsou otevřené široké veřejnosti. Přihlášky se přijímají do 31. března 2019.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější