Guarneri Trio Prague vystoupí na podporu Institutu Bohuslava Martinů

Na sedmém benefičním koncertu na podporu činnosti Institutu Bohuslava Martinů vystoupí Guarneri Trio Prague. Koncert se uskuteční ve čtvrtek 11. listopadu v Profesním domě na Malostranském náměstí v Praze a zazní na něm skladby D. Šostakoviče, L. Fišera a samozřejmě i B. Martinů.

Guarneri Trio Prague již třicet pět let vystupuje ve stálém obsazení Čeněk Pavlík – housle, Marek Jerie – violoncello a Ivan Klánský – klavír. Ve čtvrtek 11. listopadu v 19:30 se představí v Profesním domě na benefičním koncertu Institutu Bohuslava Martinů. Zahraje Trio č. 2 e moll Dmitrije Šostakoviče, Trio pro housle, violoncello a klavír Luboše Fišera a „pastýřské“ trio Bergerettes Bohuslava Martinů. Na koncert zve violoncellista Marek Jerie: „Institut Bohuslava Martinů je velmi důležitý pro šíření slávy tohoto českého skladatele. Martinů je nezaměnitelný, píše ve 20. století hudbu veselou a radostnou, aniž by ztratil její filozofickou hloubku. Těšíme se na Vás, že přijdete a že krásnou a záslužnou činnost Institutu Martinů podpoříte.

Souborné vydání, foto Petra Hajská

Institut Bohuslava Martinů se už čtvrt století věnuje muzikologickému výzkumu a propagaci díla Bohuslava Martinů. Jeho nejdůležitějším projektem je Souborné kritické vydání díla B. Martinů. Skladatelovy skladby v něm od roku 2015 vycházejí ve verzi „poslední ruky“, která zohledňuje všechny dochované prameny, jako jsou rukopisné partitury, jejich dobové reprodukce se zanáškami autora či prvních interpretů nebo korespondence. Edice vychází v české a anglické jazykové verzi a k jejím subskribentům patří renomované zahraniční univerzity a knihovny. „V letošním roce jsme z pověření Nadace B. Martinů připravili k vydání ve významném světovém vydavatelství Bärenreiter již desátý svazek, obsahující skvostnou komorní operu Ariadna,“ doplňuje ředitel Institutu Martinů Aleš Březina. Finančním garantem projektu je Nadace Bohuslava Martinů. Projekt však potrvá řadu desetiletí a jeho kompletní financování překračuje možnosti Nadace. Institut proto již posedmé pořádá benefiční koncert a mimo jiné plánuje umožnit „adopci“ jednotlivých svazků souborného vydání.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější