Gramophone Classical Music Awards: Hudební Oscary s českou účastí

Včerejší slavnostní vyhlášení vítězů letošních ocenění časopisu Gramophone proběhlo formou on-line streamu (záznam lze zhlédnout zde). Cenu v kategorii sólové vokální tvorby získala nahrávka Janáčkova Zápisníku zmizelého, Říkadel a Moravských lidových písní s tenoristou Nicky Spencem, klavíristou Juliusem Drakem a mezzosopranistkou Václavou Krejčí Houskovou.

Nahrávkou roku – a zároveň vítězem kategorie orchestrální hudby – je album Symfonie č. 2 a 21 Mieczysława Weinberga v podání Birminghamského symfonického orchestru (dir. Mirga Gražinytė-Tyla) s houslistou Gidonem Kremerem a jeho komorním ansámblem Kremerata Baltica. Téměř zapomenutá tvorba tohoto polského autora se na světová pódia pomalu navrací i díky této nahrávce labelu Deutsche Grammophon vydané u příležitosti stého výročí skladatelova narození. Pro dirigentku se Weinberg stal důležitým autorem, jak uvedla ve své děkovné řeči: „před sedmi lety jsem o Mieczysławu Weinbergovi vůbec neslyšela. Za poslední léta se pro mne ale stal jedním z nejdůležitějších skladatelů. Je autorem, u něhož bych chtěla zůstat po celý zbytek života. Mám za to, že v této době hledání ideologie a ztráty, kterou prožíváme, je Weinberg symbolem humanismu, jeho tvorba je obrovskou inspirací … Není to tak, že my – či já – něco děláme s Weinbergem. On něco dělá s námi.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=qJWwZplM3yo[/spvideo]

Umělcem roku byl jmenován klavírista Igor Levit, který si zároveň odnesl cenu za instrumentální výkon za nahrávku Beethoven Complete Piano Sonatas (Sony Classical; recenzovali jsme v květnové Harmonii). Mladou umělkyní roku je pak velšská sopranistka Natalya Romaniw, jež má na kontě řadu dalších ocenění i nedávných operních a koncertních debutů, mj. jako Jenůfa s Grange Park Opera, Mařenka (Prodaná nevěsta, Garsington) či Tosca (Scottish Opera). Na druhou stranu ocenění za celoživotní přínos získal pětasedmdesátiletý houslista Itzhak Perlman.

Za operní výkon roku označil časopis Gramophone nahrávku Händelovy AgrippinyJoyce DiDonato v hlavní roli. Na tomto albu, které jsme recenzovali v dubnové Harmonii, dále vystoupili mj. Elsa Benoit, Luca Pisaroni, Franco Fagioli či Jakub Józef Orliński za doprovodu ansámblu Il Pomo d’Oro pod taktovkou Maxima Emelyanycheva.

[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=RSCa_GD5klM[/spvideo]

Klavírista Benjamin Grosvernor si odnesl cenu za koncertní výkon za nahrávku Chopinových klavírních koncertů s Královským skotským národním orchestrem a Elim Chan vydanou u Decca Classics. Kromě toho však na slavnostním vyhlášení sám vystoupil. Ocenění za komorní hudbu získala nahrávka Bartókova Klavírního kvintetu a Smyčcového tria Sándora Veresse (1907–1992) pro Alpha Classics, na níž vystoupili Nicolas Altstaedt, Lawrence Power, Katalin Kokas, Barnabás Kelemen a Vilde Frang. Soudobým albem roku je Adès Conducts Adès obsahující Koncert pro klavír a orchestr a Totentanz Thomase AdèseKirillem Gersteinem, Markem Stonem, Christianne Stotijn a Bostonským symfonickým orchestrem pod vedením samotného skladatele.

Počinem roku v kategorii sborové tvorby jsou Bachovy Matoušovy pašijeBach Collegium Japan pod vedením Masaakiho Suzukiho. Kategorii staré hudby ovládl soubor Les Arts Florissants s madrigaly Carla Gesualda z jeho První a Druhé knihy, vydané u Harmonia Mundi. Orchestrem roku byl na základě veřejného hlasování jmenován americký Philadelphia Orchestra, nyní pod vedením Yannicka Nézeta-Séguina, s nímž již letos vydal nahrávku Mahlerovy Symfonie č. 8.

Sdílet článek: