čtvrtek, 15. říjen 2020

FOK vyšle Mou vlast na státní svátek online do světa

Napsal(a) 

Tomáš Brauner, foto Petra Hajská Tomáš Braunerfoto: Petra Hajská

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahraje letos tradiční Mou vlast bez přítomnosti publika, ale spolu s domácími posluchači jej v přímém přenosu bude moci sledovat i světová veřejnost. Stane se tak díky Českým centrům, která budou koncert streamovat. Orchestr povede nový šéfdirigent Tomáš Brauner.

Stream začne v 18:00 na YouTube kanálu Pražští symfonikové FOK a na Facebooku FOK„28. říjen hraje tradičně velkou roli i v životě Českých center a krajanských komunit na všech kontinentech, je tedy jedině dobře, že jim přenos koncertu pomůže udržet tradici i v době, kdy je pozvání českých umělců či uspořádání akce často doslova nemožné,“ uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka. „Smetanova Má vlast je jedno z těch uměleckých děl, jež by jistě měl znát každý, kdo má vztah k naší zemi. Je nám potěšením, že se díky přenosu může dostat k posluchačům, kteří by se s ním jinak možná neměli šanci setkat. Zpřístupnění kvalitního přenosu takto významného českého díla je důležitým krokem v popularizaci vážné hudby a české kultury,“ dodal.

Celosvětová pandemie nekompromisně zasáhla veškeré oblasti, včetně kultury. Na tuto situaci reagovala Česká centra prakticky ještě „ten den“ a přesunula své aktivity do on-line prostředí. Stala se tak významným a atraktivním partnerem pro další řadu uměleckých institucí napříč všemi obory, hudební oblast nevyjímaje. Není tedy divu, že partnerem pro zahraniční prezentaci jsou právě Česká centra. Generální ředitel Českých center Ondřej Černý komentuje spolupráci s FOK slovy: „28. říjen je klíčové datum, se kterým je nejen doma, ale snad ještě výrazněji  v zahraničí, spojena naše novodobá národní identita. A u jejích kořenů zní Má vlast obzvláště silně.  Mám radost, že můžeme díky síti pětadvaceti našich českých center v zahraničí zprostředkovat zážitek z této uhrančivé Smetanovy hudby tisícům diváků na celém světě. Interpretační výkon vynikajícího hudebního tělesa Pražských symfoniků se jim bude určitě líbit.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.