FOK vstupuje do nové sezóny tradičně ve Valdštejnské zahradě

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK po roce znovu uspořádá oblíbený koncert klasické a filmové hudby pod širým nebem v prostorách Valdštejnské zahrady. Ve středu 29. srpna od 17 hodin rozezní zahradu pod Pražským hradem díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a dalších českých autorů. Publikum se může těšit také na melodie Karla Svobody z filmů Tři oříšky pro Popelku a Noc na Karlštejně. Opravdovým bonbónkem na programu bude premiéra Hašlerek, tedy Hašlerových písniček v orchestrální úpravě dirigenta koncertu Jana Kučery.

FOK uspořádal koncert ve Valdštejnské zahradě poprvé 21. května 1949 s dirigentem Václavem Smetáčkem. V letošním roce, kdy slavíme 100 let od vzniku republiky a další osmičková výročí naší historie, je dramaturgie koncertu zaměřena na díla českých autorů. Kromě tvorby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany si publikum také bude moci poslechnout perličky od Oskara Nedbala či Zdeňka Fibicha. Pěveckými sólisty koncertu budou Barbora Řeřichová Perná a Jiří Brückler. „Nejen ve Valdštejnské zahradě, ale v průběhu celé nadcházející sezóny se chystáme uvádět další pozoruhodná díla českých autorů, a připomenout tak význam jejich tvorby,“ uvedl dramaturg FOK Martin Rudovský.

84. koncertní sezónu zahájí Pražští symfonikové 12. září v Obecním domě koncertem se sopranistkou Lise Lindstrom, která zazpívá Čtyři poslední písně Richarda Strausse. Dále zazní Slavnostní předehra Josefa Bohuslava Foerstera a Mahlerova První symfonie zvaná Titán, vše pod taktovkou šéfdirigenta FOK Pietari Inkinena, který na jaře oznámil prodloužení svého angažmá u orchestru až do roku 2020.

V sezóně 2018/2019 Pražské symfoniky čeká kromě dvanácti koncertů se svým šéfdirigentem také zájezd do Japonska a množství dalších koncertů a mimořádných projektů. Na jeden takový se můžeme těšit již během září – 26. a 27. 9. orchestr zahraje živou hudbu k projekci českého velkofilmu Svatý Václav z roku 1930. „Tento a několik dalších projektů nás čeká při příležitosti oslav 100. výročí vzniku republiky, které jsme již zahájili v lednu úspěšným koncertem s projekcí filmu Obchod na korze.“ uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka.

Sdílet článek: