FOK přivítá polského klavíristu Rafała Blechacze a dirigenta Andreje Borejka, zazní česká premiéra skladby podle Shakespeara

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítá světově uznávaného klavíristu Rafała Blechacze, který odehraje Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 24. Pod taktovkou dirigenta Andreje Borejka dále zazní Šostakovičova Symfonie č. 10 a v české premiéře skladba Ostrov je plný melodických zvuků současného skladatele Christose Hatzise. Koncerty proběhnou 9. a 10. února 2022, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

Druhý orchestrální koncert roku 2022 bude pod taktovkou dirigenta Andreje Borejka. Ten se podílel i na dramaturgii celého večera. Díky tomu se publikum bude moci seznámit s polským klavíristou, vítězem Chopinovy soutěže, Rafałem Blechaczem. Dále zazní v české premiéře skladba Ostrov je plný melodických zvuků současného skladatele řeckého původu Christose Hatzise, se kterým se dirigent setkal při svém působení v kanadském Winnipegu. Třetí skladbou večera bude Šostakovičova Symfonie č. 10 vyjadřující pocit smrtelnosti a konečnosti, ale také naděje.

Andrej Borejko je náš vzácný host, se kterým se setkáváme už po několikáté. Posbíral mnoho cen za inovativní dramaturgii, takže žádný jeho koncert nemá slabé místo, naopak vždy obsahuje nějakou perličku. Tou tentokrát bude skladba kanadského skladatele s řeckými kořeny Christose Hatzise, na kterou se opravdu těším. Je to vskutku nádherná skladba, řekl bych až neoimpresionistická, neboť Hatzis velice obdivuje Debussyho. Ve skladbě je plno nádherných zvuků, barev, roztodivných způsobů hry na hudební nástroje a různé další zvuky, které představují ostrov plný krásné hudby. Skladba je inspirována Shakespearovou hrou Bouře,“ řekl k programu koncertu dramaturg FOK Martin Rudovský. „Program završí Šostakovičova Symfonie č. 10, která bude určitým kontrapunktem vůči laskavé první půlce večera. Tato symfonie má ztvárňovat konec Stalinovy hrůzovlády, je to hudba temná, složitá a řekl bych typicky únorová. Andrej Borejko se však v Šostakovičových symfoniích vyžívá, FOK také, takže si myslím, že to bude skutečně pamětihodný večer.“

Koncerty, které podpořil Polský institut v Praze, se uskuteční 9. a 10. února 2022 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu a jsou součástí abonentních řad A a B. Ve středu 9. února se v 18:15 koná Setkání s umělci, kde budou hosty dirigent Andrej Borejko a klavírista Rafał Blechacz.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější