FOK přivítá Pavla Šporcla na koncertě v rytmu vášně

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítá houslistu Pavla Šporcla v programu inspirovaném folklórem. Pod taktovkou slovenského dirigenta Rastislava Štúra zazní dvě díla z pera Pabla de Sarasateho, slavné Bolero Maurice Ravela, Kodályho Tance z Galanty a Bartókovy Rumunské lidové tance. Koncerty nazvané V rytmu vášně proběhnou 8. a 9. června 2022, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

Pražští symfonikové spolupracují s Pavlem Šporclem již mnoho let. Tentokrát se společně setkají na pódiu Smetanovy síně Obecního domu s programem, který je inspirován východním a jižním folklórem. Slavný houslista zahraje dvě díla španělského skladatele a houslisty Pabla de Sarasateho. Zazní Fantazie na Bizetovu Carmen a Cikánské melodie, které jsou považovány za až exhibicionistickou ukázku virtuózní techniky. Dále program nabídne skladby dvou nejznámějších maďarských skladatelů – Bély Bartóka a Zoltána Kodályho. Rumunské lidové tance patří bezpochyby k Bartókovým nejoblíbenějším skladbám, stejně tak je tomu u Tanců z Galanty Zoltána Kodályho. Večer završí Bolero Maurice Ravela. Koncerty povede slovenský dirigent Rastislav Štúr, který s Pražskými symfoniky již absolvoval několik abonentních koncertů i zájezdů do zahraničí.

S orchestrem FOK jsem hrál poprvé už asi ve čtrnácti letech. Od té doby jsem s ním hrál mnohokrát a natočili jsme i několik společných alb. Ta spolupráce je velmi plodná, a i proto jsem rád, že s orchestrem vystoupím, jak v této sezóně, tak v té nadcházející. Ale teď se hlavně těším na dva Sarasateho virtuózní kousky na koncertech V rytmu vášně. Ta první je Fantazie na operu Carmen, tedy velmi virtuózní, technicky náročná, ale naprosto úžasně líbivá kompozice na motivy slavné Bizetovy opery, kterou posluchači určitě znají a budou si moci se /mnou tyto slavné melodie zazpívat. A potom neméně slavné Cikánské melodie stejného autora,“ říká k programu Pavel Šporcl.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější