FOK pokračuje v mahlerovském programu s Šestou symfonií

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým hlavním hostujícím dirigentem Jacem van Steenem uvede 11. a 12 března 2020 ve Smetanově síni Obecního domu Mahlerovu monumentální Šestou symfonii.

Šestá symfonie, řečená Tragická, vznikla v Mahlerově šťastném období; pojal za choť Almu a narodila se mu druhá dcera Anna Justina. Vyznačuje se zejména mimořádně početným obsazením – kromě početných dechů je zajímavé složení bicí sekce: dva páry tympánů, zvonkohra, kravské zvony, orchestrální trubicové zvony, bič, kladivo, činely, triangl, buben, velký buben, tam-tam, xylofon a celesta. První věta je inspirována Mahlerovou milovanou manželkou Almou, ve scherzu si skladatel hraje s náladami a v pomalé třetí větě je zhudebněna hra jeho dětí na pláži u jezera. Poslední věta je melancholická, ale zároveň monumentální. Název „Tragická“, jak bývá někdy 6. symfonie označována, nepochází od samotného Mahlera. Je ale inspirován popisem, který skladatel k dílu poskytl, zejména k poslední větě.

S Pražskými symfoniky se programově věnujeme provádění Mahlerových symfonií. Hráli jsme společně Druhou, Třetí, Čtvrtou, Sedmou a Devátou, nyní se již těším na Šestou, která je překrásná,“ uvedl Jac van Steen, který s FOK poprvé uvedl Mahlerovu symfonii v roce 2010 a o čtyři roky později, kdy nastoupil k orchestru jako hlavní hostující dirigent, se pustil do pravidelného zařazování mahlerovských programů. Holandský dirigent Jac van Steen byl šéfdirigentem filharmonických orchestrů v Norimberku, Výmaru nebo Dortmundu. Pravidelně též diriguje britské orchestry BBC Symphony Orchestra, BBC Philharmonic, Hallé Orchestra, London Sinfonietta či Royal Scottish National Orchestra.

Sdílet článek: