Flétnisté a hobojisté budou od zítřka soutěžit pod hlavičkou Pražského jara

Milí čtenáři, jsem moc rád, že Vás budu moci během příštích dnů prostřednictvím těchto stránek podrobně a aktuálně informovat o průběhu 71. ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražského jara. Na přípravě jednotlivých ročníků se podílím již pátým rokem. Společně s tajemníkem soutěže Michalem Venclem, hlavní koordinátorkou soutěže Veronikou Dernerovou a dalšími členy Stálé soutěžní komise se snažíme v co nejvyšší rovině udržovat nejen naši dlouholetou tradici, ale i celkovou úroveň a mezinárodní prestiž soutěže.

Letošní ročník byl vypsán v oborech hoboj a flétna. Hoboj je jeden z našich nejčastěji se opakujících nástrojů a letos proběhne již po třinácté. Flétna se objevila v průběhu sedmi desítek let celkem jedenáctkrát.

Na podzim minulého roku přišlo do sekretariátu neuvěřitelných čtyři sta čtyři přihlášek mladých adeptů ze čtyřiceti devíti zemí světa. Z nich odborné komise každého oboru vybraly přibližně padesátku těch nejlepších, kteří právě přijíždí do Prahy, aby předvedli své umění.

Přijíždějí také členové mezinárodních porot. Hobojisté: Dominik Wollenweber z Německa, který je předsedou poroty a dále Vladislav Borovka z Česka, Jean-Luis Capezzali a Olivier Doise z Francie, Lucas Macías Navarro ze Španělska, Jeffrey Rathbun z USA a Vilém Veverka z České republiky. Flétnisté: Christina Fassbender z Německa je předsedkyní poroty, András Adorján z Dánska, Philippe Bernold z Francie, Silvia Careddu z Itálie, Barthold Kuijken z Belgie, Jan Ostrý a Jiří Válek z České republiky.

Trofeje pro vítěze, foto Ivan Malý

V úterý 7. května večer si přijdou mladí hobojisté vylosovat svá pořadí do prvního kola. Šťastný kandidát s číslem jedna zahájí letošní soutěž následující den v 9 hodin ráno v Sále Martinů Akademie múzických umění v Praze. Všichni interpreti zahrají dvě povinné skladby: Sonátu c moll od Antonia Vivaldiho a Tři romance op. 94 od Roberta Schumanna.

Ve středu 8. května losují flétnisté, kteří budou zápolit devátého a desátého o postup do druhého kola. Začínají v 9:00 v Národním domě na Vinohradech. Uslyšíme Sonátu pro flétnu a klavír Erwina Schulhoffa a 12 fantazií pro flétnu sólo od Georga Philippa Telemanna.

Vážení přátelé, chtěl bych Vás ještě na poslední chvíli vybídnout, abyste si přišli poslechnout jednotlivá soutěžní kola. Nejen z důvodu, že očekáváme skutečně špičkové výkony soutěžících z celého světa, ale také proto, abyste společně s námi pomohli vytvořit pro kandidáty tu nejlepší atmosféru.

Michal Kaňka
Předseda Stálé soutěžní komise MHS Pražského jara

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější