Filmové hity ve Valdštejnské zahradě

Hudba z Harryho Pottera, Sedmi statečných či Pyšné princezny – takové hity si 27. srpna Pražané mohou dopřát rovnou pod širým nebem. Ve Valdštejnské zahradě totiž Pražští symfonikové začnou slavit nadcházející 80. sezónu. Vstup na koncert je zdarma. Ve Valdštejnské zahradě nebude orchestr poprvé – koncertoval zde od 50. let. „Pražští symfonikové se vracejí do Valdštejnské zahrady, kde tradičně jejich sezóny začínaly,“ upozorňuje dramaturg orchestru Martin Rudovský. Také návratem na tradiční místo chce FOK připomenout svoji bohatou historii, která je prodchnuta příběhy lidí, programů i hudby samotné.

Open air koncert nabídne návštěvníkům písničky z filmů Harry Potter, Sedm statečných, ale i hudbu z klasických českých filmů jako jsou například C. a K. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Ostře sledované vlaky či Obchod na korze. Koncert se koná ve středu 27. srpna od 17 hod a v posledním prázdninovém týdnu je tak vhodným tipem na výlet i pro mimopražské publikum. Záštitu nad koncertem převzal pan Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu České republiky. Název Symfonického orchestru hl. m. Prahy končí zkratkou „FOK“, která už od založení tělesa v roce 1934 vyjadřovala jeho hlavní zaměření: Film-Opera-Koncert. Filmová hudba byla v počátcích hlavním cílem obživy orchestru.

První hudbu k filmu natočil tehdejší „Orchestr F.O.K.“ k burianovskému Hrdinnému kapitánu Korkoránovi, jehož premiéra se konala 24. srpna. 1934. Pak následovaly hity jako Dívka v modrém, Hej rup!, Svět patří nám, Škola základ života, Tři vejce do skla, U pokladny stál nebo Kristián. V 80. sezóně FOK nezazní filmová hudba jen ve Valdštejnské zahradě. Objeví se i mezi abonentními koncerty, a to 7. a 8. ledna ve Smetanově síni Obecního domu.

Sdílet článek: