pondělí, 11. červen 2018

Filharmonie Hradec Králové s novým dirigentem a v původních barvách

Napsal(a) 

Kaspar Zehnder, foto Patrick Marek Kaspar Zehnderfoto: Patrick Marek

Nástup nového šéfdirigenta, připomínky stého výročí české státnosti či plné využití nových mistrovských varhan. 41. sezóna Filharmonie Hradec Králové opět chystá barevný vějíř abonentních řad a pestrou nabídku připravovaných koncertů a představení.

Filharmonie Hradec Králové inovuje od nejvyššího postu: šéfdirigentské taktovky se ujímá švýcarský dirigent Kaspar Zehnder. Dosavadní vedoucí Symfonického orchestru Biel Solothurn s FHK spolupracuje již deset let jako dirigent i sólista v rámci abonmá, na festivalu Hudební fórum a na koncertech v Česku i Švýcarsku, z nichž některé vysílal Český rozhlas.

Repertoárové obměny naznačuje dramaturg Marek Hrubecký: „Ve své první královéhradecké sezóně rozehraje Zehnder všechny barvy velkého symfonického orchestru: díla pozdních romantiků Richarda Strausse a Rachmaninova i impresionistů Debussyho, Respighiho a Fally. Pozadu nezůstanou klasici 20. století Stravinskij a Bernstein. Druhým pilířem pomyslného mostu k posluchači se stane slovanská romantická hudba: Čajkovskij a v rámci oslav 100. výročí československé státnosti Smetana.“ Tance z Prodané nevěsty a Má vlast Smetany, Česká suita a Houslový koncert Dvořáka nebo Sukova Praga a Janáčkova Sinfonietta připomenou výročí české státnosti. Mezi hosty patří mimo jiné dirigenti Andreas Sebastian Weiser, Petr Altrichter, Stanislav Vavřínek, Vojtěch Spurný, klavíristka Elizabeth Leonskaja, barytonista Roman Janál, houslista Jiří Vodička či varhaník Jaroslav Tůma. Dále se již v celé sezóně i napříč abonentními řadami počítá s plným využitím možností nových varhan v sále FHK.

Kaspar Zehnder, foto Patrick Marek Kaspar Zehnderfoto: Patrick Marek

Konec listopadu pak bude patřit čtrnáctému ročníku festivalu Hudební fórum Hradec Králové, tedy soudobé hudbě ze světových pódií (uváděných zde z velké části v českých premiérách). Vystoupí zde mimo jiné slovenský houslový virtuóz Milan Paľa, varhanice Katta, hostovat zde budou orchestry Janáčkovy filharmonie Ostrava a Moravské filharmonie Olomouc či královéhradecký dětský pěvecký sbor Jitro.

Druhým ročníkem také pokračuje Hradecký memoriál. Kromě koncertu Má vlast a muzikálu Kdyby tisíc klarinetů je do jeho programu zařazen dvojkoncert Peter Lipa Bandu a Vladimíra Mišíka & ETC a v přípomínce 100. výročí ukončení 1. světové války zazní též monumentální RequiemOratio spei“ (Modlitba naděje) současného slovenského skladatele Juraje Filase.

Nabídka koncertů a představení FHK je již tradičně rozdělená podle žánrů do abonentních řad označených pro snadnou orientaci podle barev. Posluchači klasické symfonické hudby si vyberou především v Bílé a Žluté řadě, příznivci tzv. crossoverových projektů spojujících klasickou a populárními hudbu pak v Modré řadě. Opereta a muzikál má Zelenou, zatímco opera a balet je pod hlavičkou Červené řady. Stále hojněji navštěvovaná Oranžová řada je časově i tematicky přizpůsobená rodinám s dětmi. Nabídku abonentních řad pak jako obvykle rozšiřují i mimořádné koncerty.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.