středa, 8. prosinec 2021

Filharmonie Brno zve na koncert s ptáky v hlavní roli

Napsal(a) 

Robert Kružík, foto archiv FB Robert Kružíkfoto: archiv FB

Ptáci – Takový je název jedné ze skladeb a hlavní motiv koncertu, které zazní ve čtvrtek 9. a v pátek 10. prosince v Besedním domě. Filharmonie Brno připravila program, ve kterém hlavní role náleží právě okřídleným pěvcům. Ti totiž fascinují člověka odnepaměti – konstruktéry prvních leteckých strojů stejně jako spisovatele, básníky a malíře. „Je to ale právě hudba, která z nich ze všech uměleckých oborů čerpá inspiraci nejčastěji. Vzpomeňme třeba Vivaldiho Jaro nebo Exotické ptáky Oliviera Messiaena. Špačka měl v kleci doma například i Mozart, který zapsal jednu z jeho melodií. A říší ptactva jsme se tedy nechali inspirovat i my při sestavování tohoto programu,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Večer otevře pětivětá suita Ptáci Ottorina Respighiho. Vznikla díky studiu barokních autorů, jejichž motivy instrumentoval tak, aby co nejvěrněji napodobily například teskné volání hrdličky, klování kura nebo kukání kukačky. Na Respighiho naváže Einojuhani Rautavaara a jeho Cantus arcticus, koncert pro ptáky a orchestr. Ke zpracování ale přistoupil současný finský autor jinak, ve své třívěté skladbě totiž využívá nahrávky z přírody. „Skladba z roku 1972 patří k jeho nejznámějším kompozicím a využívá nahrávky ptáků z blízkosti severního polárního kruhu z mokřadů u města Liminka. Prostřední věta například obsahuje zpěv skřivana ouškatého,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš, který bude nahrávku pouštět.

Druhá půle večera nabídne Symfonii č. 4 A dur Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Nese přídomek „Italská“, vznikla totiž při cestách touto zemí, jejíž atmosféra skladateli učarovala. Nebyl s ní ale spokojený a provedl po její premiéře několik úprav. „Existují obě verze, my budeme hrát, stejně jako většina orchestrů, tu původní pro její větší nespoutanost a melodickou svěžest,“ doplnil Mikeš.

Koncert pod taktovkou stálého hostujícího dirigenta Roberta Kružíka se měl uskutečnit už v minulé sezoně, ale kvůli pandemické situaci byl zrušen. Je to tedy jeden z těch, které byly přeloženy do sezony letošní.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.