Filharmonie Brno zahajuje 65. sezonu a prodlužuje spolupráci s Dennisem R. Daviesem

Arvo Pärtem a Antonem Brucknerem zahájí Filharmonie Brno za týden svoji 65. sezonu – a Dennis Russell Davies svoji třetí v pozici šéfdirigenta a uměleckého ředitele. „Pod jeho vedením zažívá Filharmonie Brno šťastnou éru soustředěné práce na nejvyšší úrovni. Proto mám radost, že bylo dojednáno prodloužení spolupráce s Maestrem Daviesem o další dva roky,“ oznámila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Nabídku jsem přijal velmi rád. Naše společné první dvě sezony byly krásné, obohacující a spolu s mojí manželkou Maki Namekawou jsme Brno a vše, co nabízí, skutečně zamilovali,“ okomentoval prodloužení Davies. Jeho kontrakt tedy nyní trvá do roku 2024 s opcí na další dva následující roky. Podle něj nebude začínající sezona zcela jednoduchá. „Čelíme obrovským výzvám. Nejen jako přední orchestr v republice, ale i jako civilizovaná společnost, která se vyrovnává s nepředvídatelnou pandemií. Na prvním místě je pro nás zdraví a bezpečnost našich hudebníků a publika,“ doplnil Davies.

Sezonu zahájí Filharmonie Brno v pátek 11. září v katedrále na Petrově. Shodou okolností zahraje hudbu Arvo Pärta v den skladatelových 85. narozenin. Na úvod večera zazní jeho skladba pro smyčcový orchestr a zvony Cantus in memoriam Benjamin Britten. Je to jedno z prvních děl, ve kterém se autor definitivně odpoutal od avantgardy a manifestoval svůj nový styl tintinnabuli založený na jednoduchosti, diatonice, statičnosti a inspirační opoře ve středověké hudbě.

Svoji Symfonii č. 5 Anton Bruckner v orchestrální podobě nikdy neslyšel. V roce 1887 plánoval Brucknerův stoupenec Franz Schalk provedení vlastní úpravy pro dva klavíry, Bruckner však s jeho zásahy nesouhlasil a vyhrožoval i policií. Premiéra orchestrální verze se uskutečnila v dubnu 1894 pod taktovkou téhož Schalka, ovšem bez přítomnosti skladatele, na jehož cestu z Vídně nebylo kvůli nemoci pomyšlení.

Zahajovací koncert, který začíná v 19.00, se uskuteční bez pauzy. S ohledem na aktuální opatření je potřeba, aby měli všichni posluchači nasazené roušky, u vstupu do katedrály bude k dispozici dezinfekce.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější