čtvrtek, 22. duben 2021

Filharmonie Brno ruší všechny koncerty do konce sezony

Napsal(a) 

Sál Besedního domu, foto Filharmonie Brno Sál Besedního domufoto: Filharmonie Brno

Z pomalu končící 65. sezony odehrála Filharmonie Brno pouhé tři koncerty: Zahajovací, Ludwig 250 & Arvo 85 a projekt Andělé smutku – ten už se změněným programem kvůli zákazu zpěvu. V Besedním domě ji tak lidé slyšeli naposledy 2. října, o pár dní později, 11. října posledním živým koncertem předčasně uzavírala festival Janáček Brno. Od té doby se s ní posluchači setkávají jen prostřednictvím živých vysílání v rozhlase nebo streamů. „A zůstane to tak až do konce sezony, tedy do 25. května, kdy jsme měli hrát náš poslední program. Vzhledem ke stále nejasným okolnostem rozvolňování kultury a návratu publika jsme se rozhodli sezonu uzavřít,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Uvedla, že prvním možným setkáním s posluchači tak může být v červnu jeden z filharmonických festivalů, Expozice nové hudby.

To, že orchestr nehraje pro publikum v sále, ale neznamená, že má volno. Již v sobotu 1. května ho mohou lidé slyšet při živém přenosu z Besedního domu. V 19 hodin začne na Českém rozhlasu Vltava koncert s názvem Novák 100, na kterém zazní skladby Jana Nováka, Leoše Janáčka a Ericha Wolfganga Korngolda. „V této sezoně jsme živě vysílali také program Paľa hraje Schnittkeho a pak světovou premiéru Symfonie č. 3 „A Line Above the Sky“ Thomase Larchera, kterou od nás přebíraly i zahraniční rozhlasové stanice,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš. Kromě rozhlasových přenosů filharmonie také streamovala Koncert představující nová CD, Adventní koncert, projekt Opravdový Vivaldi a minulý týden dvě velké symfonie Brahms & Glass: #2. „Pokud se říká, že nás pandemie naučila novým věcem, platí to v této oblasti vrchovatě. I tak jsme ale se streamy šetřili a přenášeli jen výjimečné projekty, které stojí za to slyšet i zprostředkovaně. Stále totiž platí, že živou hudbu nic nenahradí. O to větší radost mám ze streamu minulý týden, kdy nás díky Glassově Druhé symfonii sledovaly živě stovky lidí ve Spojených státech,“ uvedla Kučerová.

Vynucenou pauzu filharmonie využila také k nahrávání nových CD nebo například focení orchestru. Výrazně posílila také své edukační online aktivity. „Při online workshopech jsme se pravidelně setkávali se stovkami dětí z celé republiky. Odvysílali jsme bezmála padesát programů, některé například ve spolupráci s Moravskou galerií,“ uvedla lektorka edukací Filharmonie Brno Kristýna Drášilová. Zatím není možné vyčíslit ekonomické ztráty související s přerušením provozu. Posluchači totiž mohou žádat vrácení vstupného až po uplynutí data zrušeného koncertu. „Alespoň touto cestou chci poděkovat všem, kdo od toho upouštějí a částku nám věnují. Velmi si toho vážíme. Naše ztráty jdou do milionů korun, nejen ze vstupného, ale také z pronájmu Besedního domu nebo zrušených zahraničních turné,“ podotkla Kučerová. Na představení nové sezony se posluchači podle ní mohou těšit v druhé půli května.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.