Festivaly Pražské jaro a Khamoro získaly evropské ocenění EFFE

Hudební festival Pražské jaro a romský festival Khamoro se staly držiteli ocenění EFFE Label – evropské značky kvality, kterou jednou za dva roky uděluje Evropská festivalová asociace za podpory Evropské komise a Evropského parlamentu. Jako dva jediné české festivaly se navíc staly laureáty na cenu EFFE Award, kterou udílí mezinárodní porota expertů v Bruselu 26. 9. 2019 pěti nejlepším festivalům Evropy.

EFFE Label je obrovským oceněním naší práce a je pro nás velikou ctí stát se jejími držiteli. Jedním z kritérií pro udělení ocenění EFFE je i podpora mezikulturního dialogu a právě ten je hlavním smyslem festivalu Khamoro, který pořádáme již 21 let“, říká ředitelka festivalu Jelena Silajdžić. Khamoro (khamoro pochází z romštiny a znamená sluníčko) je jedním z největších profesionálních romských festivalů na světě, probíhá od roku 1999 v Praze. Festival pravidelně nabízí koncerty romských kapel z celého světa, výstavy, filmové projekce nebo taneční workshopy. V rámci festivalu se pravidelně konají také odborné semináře, panelové diskuse či konference, kterých se vždy účastní pozvaní romští i neromští experti. Odborný program se snaží reagovat na aktuální témata a zároveň přispívat ke zvyšování informovanosti a k ochraně romské kultury, tradic či jazyka.

 , foto Ivan Malý / PJ

Společně se oba oceněné festivaly zařadily mezi čtyřiadvacet evropských festivalů, jež přinášejí pestrou škálu uměleckých forem od klasické hudby přes film, moderní operu, folklórní hudbu či současný tanec. Jejich společným jmenovatelem je skutečnost, že dosahují nejvyšší umělecké úrovně ve svém oboru, přinášejí nové dramaturgické horizonty a významně přispívají k rozvoji domácí scény a její spolupráci se zahraničními partnery. Slavnostní evropský ceremoniál proběhne 26. září v prostorách slavného bruselského kulturního centra Bozar.

„Nesmírně si vážíme tohoto ocenění, díky kterému jsme se ocitli v prestižní společnosti kupříkladu slavného londýnského festivalu BBC Proms, s nímž sdílíme vizi pestře koncipované dramaturgie,“ uvádí ředitel Pražského jara Roman Bělor.

Spolu s dalšími českými festivaly, které se však nedostaly mezi laureáty EFFE Award v Bruselu, převezmou oficiálně ocenění EFFE Label 29. září v 19h v pražském společenském centru Opero. Součástí slavnostního večera, který pořádají kulturní organizace Culture Matters a Soundsgate, bude řada hudebních a audiovizuálních vystoupení.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější