Festival Musica Orbis zahájí se světovými dechy

Dechový symfonický orchestr Univerzity Severní Karolíny v Greensboro (University of North Carolina Greensboro Wind Symphony) se představí 12. května v Rudolfinu na zahajovacím koncertu cyklu Musica Orbis 2016. Jedná se o výběrový soubor padesáti pěti hráčů, většinou studentů univerzitní fakulty hudby, divadla a tance – od nováčků až po frekventanty magisterského a doktorského uměleckého či pedagogického programu. Sólistou večera bude trumpetista Mark Clodfelter, jehož nahrávka byla nominována na cenu Grammy.

„Dva koncerty Musica Orbis budou letos patřit dechovým souborům. Hned první z nich, University of North Carolina Greensboro Wind Symphony, přiváží opravdu pestrý program. Osobně se těším na nejznámější skladbu Karla Husy – Hudba pro Prahu 1968, ale i na skladbu britského skladatele Gustava Holsta, jehož První suita Es dur se stala základním stavebním kamenem původního repertoáru provojenské kapely a po své premiéře v Royal College of Music roku 1920 inspirovala mnoho dalších skladatelů ke kompozicím pro obsazení dřevěných a žesťových dechových nástrojů s bicími. Věřím, že posluchači objeví na tomto koncertě krásu dechových souborů. Květnové koncerty dechových ansámblů v rámci cyklu Musica Orbis předznamenávají významnou akci, mezinárodní konferenci WASBE (Světové asociace symfonických dechových souborů), která se bude konat v Praze 8. – 11.7.2016,“  uvedl John Tregellas, ředitel pořádající agentury The Prague Concert Co.

University of North Carolina Greensboro (UNCG) Wind Symphony se v posledních desetiletích může pochlubit vynikajícími koncertními úspěchy. V lednu 1992 vystoupil s programem „Pocta Johnu Philipu Sousovi“ v koncertním sále Kennedyho centra ve Washingtonu D.C., který má kapacitu 2700 posluchačů. Následující koncerty v hlavním městě byly dvakrát reflektovány hudební kritikou i v renomovaném listě The Washington Post. V roce 1985 provedl sérii koncertů se skladatelem a dirigentem českého původu Karlem Husou, držitelem Pulitzerovy ceny. Jeho dílo Hudba pro Prahu 1968  zazní i na zahajovacím koncertu Musica Orbis 2016.  Devatenáct kompaktních disků, které UNCG Wind Symphony nahrál v rozmezí let 1995–2015, bylo příznivě přijato a jsou stále v prodeji. 16 z nich nahrál pod vedením Johna R. Locka, který bude řídit pražský koncert, a CD fireworks! (ohňostroje!) byl roku 2011 nominován ve dvou kategoriích („Klasické album roku“ a Nejlepší orchestrální výkon“) na cenu Grammy.

Sólistou večera bude umělec mezinárodního renomé Mark Clodfelter, první trumpetista Ashevillského symfonického orchestru, orchestru Trade Winds ve floridské Tampě a North Charleston Pops Orchestra a profesor hry na trubku na Univerzitě Severní Karolíny v Greensboro. Osvojil si celou řadu žánrů, v současnosti dělí své jazzové schopnosti zejména mezi DiMartino/Osland Jazz Orchestra a Kentucky Jazz Repertory Orchestra. Hra Marka Clodfeltera je zachycena na nahrávkách mnoha stylů, od klasiky až po rock. Jedna z jeho nahrávek byla nominována na cenu Grammy. V podání Marka Clodfeltera se posluchači mohou těšit na mistrovské dílo skladatele a legendárního  trumpetisty Del Staigerse Benátský karneval. Jedná se o jedno z nejčastěji provozovaných trumpetových sól na světě. Více informací o festivalu na musicaorbis.cz.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější