Festival Hudební Kroměříž u příležitosti oslav 5. výročí přivítá Václava Hudečka, Kateřinu Kněžíkovou, Adama Plachetku nebo PKF – Prague Philharmonia

Letní Hudební akademie Kroměříž a její souběžný festival Hudební Kroměříž už po páté přiváží do města špičkové interprety české i mezinárodní scény klasické hudby. Program pro veřejnost obsáhne od 12. do 20. srpna koncerty, besedy a přednášky s výraznými hudebními osobnostmi.

Festival otevře 12. srpna zahajovací koncert „Le retour de la Paix“ (Návrat Míru) v Rotundě Květné zahrady, kde se poprvé představí kroměřížský zámecký orchestr Collegium Colloredo (houslisté Tomáš Netopil a Jana Chytilová Anýžová, violoncellista Michal Raitmajer, loutnista Karel Fleischlinger, cembalistka Barbara Maria Willi) společně se sopranistkou Markétou Klaudovou. Na programu jsou mimo jiné skladby z kroměřížského hudebního archivu.

David Hernych

Hostem festivalu bude houslový virtuos Václav Hudeček, který v červnu oslavil významné životní jubileum. „Právě k této příležitosti pořádáme 14. srpna ve Skleníku Květné zahrady Slavnostní symfonický koncert. Spojuje nás podpora začínajících hudebníků,“ uvedla za organizátory výkonná ředitelka LHAK Jana Kubáčová. Kromě oslavence vystoupí Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila a dva laureáti předchozích ročníků Letní hudební akademie – houslista David Hernych a nizozemský violoncellista s českými kořeny, Tomáš Prechal. V průběhu večera zazní skladby Antonína Dvořáka, Johannese Brahmse, Edwarda Elgara a Antonia Vivaldiho.

Václava Hudečka bude možné potkat i o den dříve na besedě „Život s houslemi“ v kině Nadsklepí. Zpovídat jej bude dirigent Tomáš Netopil.

Bohatý program festivalu uzavře výjimečný koncert „Návrat Amadea“, který se bude konat 19. srpna ve Skleníku Květné zahrady. Programem připomene Formanův slavný film natáčený mimo jiné v Kroměříži. Účinkovat budou sopranistka Kateřina Kněžíková, violoncellistka Michaela Fukačová, barytonista Adam Plachetka, houslista Fedor Rudin, violista Pavel Nikl a doprovodí je orchestr PKF – Prague Philharmonia pod vedením dirigenta Tomáše Netopila. Slovem provedou David Mareček a Lukáš Mareček. Koncert plný mozartovských melodií bude doplněn skladbami Antonína Dvořáka. Součástí večera je vyhlášení laureátů letošní akademie. O scénické zpracování večera se postará režisérka Národního divadla v Praze a Brně Magdalena Švecová.

Na programu festivalu Hudební Kroměříž jsou i další koncerty, na kterých se představí letošní studenti Letní hudební akademie Kroměříž, beseda „Život s folklorem“, kde bude hostem Tomáše Netopila hudebník, umělecký vedoucí Hradišťanu, skladatel a folklorista Jiří Pavlica, a přednáška „Život na zámku“ odhalující tajemství hudebního archivu kroměřížského zámku.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější