Festival a akademie Otakara Ševčíka zve do Horažďovic. Nabídne open air s Jakubem Hrůšou, tajemné nokturno i koncerty talentovaných akademiků

Již 8. srpna začíná v Horažďovicích čtvrtý ročník Festivalu Otakara Ševčíka. Trvat bude do 18. srpna a nabídne šestnáct koncertů. Vystoupí mimo jiné Josef Špaček, Jan Fišer nebo Tomáš Jamník; zároveň se na koncertech seznámí s mladými talentovanými účastníky souběžně probíhající Ševčíkovy akademie. Projekt je věnován osobnosti Otakara Ševčíka – významného houslisty, pedagoga a rodáka z Horažďovic.

Festival zahájí 8. srpna úvodní koncert v secesním sálu Hotelu Prácheň. V programu z děl Ericha Wolfganga Korngolda, Henriho Vieuxtempse nebo Davida Poppera se vystřídá celá řada lektorů Ševčíkovy akademie. Vedle uměleckých ředitelů projektu Tomáše Jamníka a Josefa Špačka tak vystoupí například kontrabasista Tomáš Karpíšek, violoncellista Vilém Vlček, nebo také dirigent Jakub Hrůša, který se trochu netradičně ujme klavírního partu.

Těžištěm festivalu je koncertní víkend, jenž trvá od pátku 12. srpna do neděle 14. srpna. Sugestivní zážitek slibuje páteční nokturno v kostele sv. Jana Křtitele. Pod taktovkou dirigentky Aleny Jelínkové zazní hudba Arvo Pärta a Franka Martina. Nejintenzivnějším dnem festivalu je pak sobota 13. srpna. Připraveny jsou celkem čtyři koncerty: ranní koncert nejmladších účastníků, rodinný piknikový koncert v zámecké zahradě či odpolední Espresso koncert v kavárně Okružní. Vrcholem bude večerní open air gala na Mírovém náměstí. Smyčcový Orchestr Š, složen z účastníků a lektorů akademie, zahraje pod vedením Jakuba Hrůši díla Leoše Janáčka i samotného Otakara Ševčíka. Víkend ukončí koncert pěvecké třídy hostující lektorky Akademie, Markéty Cukrové. Výjimečným momentem festivalu bude i letošní novinka – orchestrální koncert 17. srpna, jehož hlavními protagonisty jsou dirigentka Alena Jelínková, sólisté Josef Špaček a Wies de Boevé a Orchestr Š.

Ševčíkova akademie má letos přes padesát účastníků – všichni mají přitom příležitost účinkovat na festivalových koncertech. „Návštěvníkům festivalu bych doporučil každý koncert, i ten čistě studentský, protože mladí si zaslouží podporu. S mnohými z nich se v příštích letech určitě bude setkávat jako s profesionály – a je krásné být u jejich vzestupu,“ říká koncertní mistr České filharmonie a lektor Ševčíkovy akademie Jan Fišer.

Speciálně pro mladé umělce jsou vyhrazeny jak tři akademické, tak dva juniorské koncerty. Významným večerem je pro akademiky i závěrečný koncert festivalu, plánován na 18. srpna. V komorním programu se zde představí spolu se svými lektory: Janem Fišerem, Allanem Nillesem, Petrou Malíškovou či Danielou Oerterovou.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější