fama Q přednese výběr současné domácí i světové kvartetní tvorby

„Nečinit kompromis je něco, co je z pozice estetického tvůrce právoplatným rozhodnutím. Nepřizpůsobovat se ničemu, jedině vlastnímu svědomí či výběru – anebo systému. Nehledat pohodlné řešení, ale vytvořit tlak, aby se společnost přizpůsobila dílu.“ V tomto dramaturgickém kontextu se představí pražské kvarteto fama Q. V úterý 28. listopadu v prostoru Galerie HAMU přednese čtyři kompoziční přístupy z české i světové tvorby.

Fundamentální dílo české avantgardy, Smyčcový kvartet č. 4 Marka Kopelenta, představuje post-Webernovskou až asketickou drobnokresbu s detailní intervalovou – až mikrointervalovou – koncepcí. Druhé dílo z české literatury Slavomíra Hořínky Words Without Thoughts pak přinese koncept zvukové ilustrace v kontextu současných možností zvuku.

fama Q v obsazení David Danel, Roman Hranička, Ondřej Martinovský a Balázs Adorján, též premiérově uvede kompozici slovenského skladatele Patrika Kako .jouissance_d. Autor v této skladbě komplexní a zvukově bohaté partituře pracuje mimo jiné s osmikanálovou živou elektronikou.

Večer uzavře String Quartet no. 5 Georga Friedricha Haase z roku 2007. V této prostorové kompozici hrané ve tmě jsou hráči kvarteta umístěni v rozích místnosti.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější