Existenciální zápolení Hrabala a spol. Novou hru Miloše Orsona Štědroně uvede Divadlo Na zábradlí

Hrabal, Škvorecký, Zábrana, Kolář, čtyři hlavní postavy inscenace Krásné psací stroje! se potkají na jevišti Divadla Na zábradlí v nové hře Jiřího Havelky s hudbou a písněmi Miloše Orsona Štědroně, který v roce 2014 získal Cenu divadelní kritiky za nejlepší uvedenou českou hru a nejlepší hudbu k inscenaci Divadla Na zábradlí Velvet Havel. Štědroň si jako hlavní téma nové inscenace zvolil život spisovatelů spojených s nakladatelstvím Odeon, které bylo ve své době fenoménem.

„Čtveřici Hrabal, Kolář, Škvorecký, Zábrana jsem si vybral proto, že tvořili naše (nejen) literární dějiny. Dílo Hrabala a Koláře má navíc světový význam. Významným faktem pro mě bylo, že všichni byli přátelé. Zábrana se Škvoreckým dokonce ti „sví nejlepší“. Zásadní pro mě bylo prostředí nakladatelství Odeon, ve kterém se všichni pohybovali. Široké společenství lidí ze všech oblastí umění, kteří v Odeonu a kolem něj působili, zůstává nadčasovým fenoménem, jenž se už asi nikdy nebude opakovat,“ uvedl Štědroň.

Své zápolení o existenci v době normalizace svádějí prostřednictvím rychlých psacích strojů, popřípadě i za pomoci lepidla (Jiří Kolář), a samozřejmě také textem, hudbou a zpěvem. Diváci se mohou těšit nejen na herecké, ale také pěvecké výkony Miloslava Königa jako Jana Zábrany, Petra Jeništy jako Josefa Škvoreckého, Ladislava Hampla jako Bohumila Hrabala nebo Jiřího Vyorálka jako Jiřího Koláře.  Opomenuta nezůstala ani světová literární scéna, jako Allen Ginsberg se představí Leoš Noha. Premiéra je na programu 19. a 20. února, reprízy následují 22. února, 3. a 8. března.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější