Dvousté výročí narození Clary Schumannové s bohatým programem v Lipsku

V roce 2019 si připomínáme 200 let výročí narození Clary Schummanové, která dodnes platí za jednu z největších hudebních hvězd 19. století a je zároveň nejslavnější hudebnicí pocházející z Lipska. Město Lipsko bude toto výročí slavit celý rok v rámci projektu CLARA19.

Clara Schumannová strávila v Lipsku prvních 25 let svého života a již v devíti letech uspořádala svůj první koncert v koncertní hale Gewandhaus. Později jako renomovaná klavíristka slavila úspěchy v Paříži, Berlíně, Vídni či Petrohradu. Její koncertní kariéra trvala více jak 60 let. V roce 1840 se provdala za Roberta Schumanna, se kterým se navzájem podporovali ve svých hudebních kariérách.

Patronkou projektu CLARA19 je vícestarostka města pro kulturu Dr. Skadi Jennicke: „Dvousté výročí narození Clary Schumannové je vrcholnou událostí v řetězci různých výročí v hudebním městě Lipsku. Clara Schumannová dobyla koncertní pódia celé Evropy a dnes je díky své nevídané kariéře příkladem výjimečné emancipace.“

Projekt CLARA19 bude slavnostně zahájen 26. ledna 2019 na Vysoké škole hudební a divadelní Felixe Mendelssohna-Bartholdyho v Lipsku. Během roku jsou připraveny mimořádné prohlídky v Muzeu hudebních nástrojů Univerzity Lipsko, výstava zaměřená na tři významné ženy hudební historie (Anna Magdalena Bachová – Fanny Henselová – Clara Schumannová) v Bachově archivu nebo letní kulturní akce v lipských parcích. Největší událostí roku pak bude festival Schumann-Festwochen (Schumannovy týdny) konající se od 12. do 29. září 2019. Na jeho zahajovacím koncertě vystoupí společně s Gewandhausorchesterem pod taktovkou Andrise Nelsonse klavíristka Lauma Skride.

Více informací je k dispozici na stránkách https://clara19.leipzig.de.

Sdílet článek: