Dvořákovu Prahu zahájí Svatební košile

Zahajovací koncert letošního jedenáctého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha bude 7. září v Rudolfinu patřit dílu dvou géniů: skladatele Antonína Dvořáka a básníka Karla Jaromíra Erbena. V kantátě Svatební košile se spojuje právě Dvořákova hudba s Erbenovou poetikou. Nastudování tohoto díla s Českou filharmonií a Českým filharmonickým sborem Brno se ujal Jakub Hrůša. V roli dívky, která se modlila za svoji hříšnou touhu a málem za to zaplatila vlastním životem, bude zpívat sopranistka Kateřina Kněžíková, hlas jejího mrtvého milého bude patřit tenoristu Richardu Samkovi a v roli vypravěče se představí barytonista Svatopluk Sem.

Jakub Hrůša se před Českou filharmonii postaví také ve výjimečném provedení původní kompletní verze oratoria Svatá Ludmila 15. září, tedy symbolicky v den úmrtí české světice. Svatá Ludmila zazní nejen v Rudolfinu, ale i na náměstí Jana Palacha, kde bude připravena venkovní scéna, na níž se k účinkujícím ve Dvořákově síni přidá 250 zpěváků z dalších pěveckých sborů. Koncert zde bude přenášen na velkou obrazovku a také vysílán v přímém přenosu Českou televizí.

Během následujících večerů se na Dvořákově Praze představí londýnský orchestr Academy of St Martin in the Fields a jejich krajané Orchestra of the Age of Enlightenment či rakouská Camerata Salzburg. Po dvouleté přestávce se vracející Staatskapelle Dresden s dirigentem Manfredem Honeckem a Bernardou Fink přednesou během závěrečného koncertu Dvořákovy Biblické písně. V čele sólistů letošního ročníku stojí klavírista Krystian Zimerman, dále vystoupí Jevgenij Kissin, Valentina Lisitsa či houslistka Janine Jansen. Na postu kurátorky komorní řady Dvořákovy Prahy se letos představí izraelská klarinetistka Sharon Kam, která se v pěti večerech představí s komorními hráči a sólisty s hudbou sahající od Mozarta přes Brahmse až po Schönberga a Messiaena.

Tradiční osou festivalu je také programová řada Dvořák Collection, ve které letos bude završen dvouletý cyklus představující všechna Dvořákova díla pro sbor a orchestr – oratorium, kantáty a mše. Vedle uvedení Svatebních košilí a oratoria Svatá Ludmila je aktuálním dramaturgickým počinem Lužanská mše. Tu v málo prováděné Dvořákově verzi pro varhany a smyčce určené právě pro Rudolfinum nastudoval na objednávku festivalu dirigent a varhaník Stephen Cleobury s českými sólisty a britským Orchestra of the Age of Enlightenment a anglickým sborem Choir of King’s College. Raritou letošního programu je téměř neuváděná oslavná kantáta Americký prapor. Jedná se o jediné Dvořákovo dílo na anglický text stejnojmenné básně J. R. Drakea. Sólových pěveckých partů se v Dvořákových dílech zhostí sopranistky Kateřina Kněžíková s Pavlou Vykopalovou, mezzosopranistky Markéta Cukrová a Alena Kropáčková, tenoristé Richard Samek, Ondřej KoplíkAleš Voráček, barytonisté Roman Hoza a Svatopluk Sem či basista Jozef Benci.

Koncerty Dvořákovy Prahy zprostředkuje svým posluchačům i Český rozhlas Vltava, který nabídne přímý přenos Lužanské mše a záznamy Svaté Ludmily i dvou koncertů komorní řady 10. a 13. září.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější