Dvořákova Praha ruší vystoupení ruského dirigenta Valerije Gergijeva

V reakci na včerejší napadení Ukrajiny ruskými vojenskými silami rozhodli pořadatelé festivalu Dvořákova Praha, že ruský dirigent Valerij Gergijev koncert Mnichovských filharmoniků s violoncellistou Trulsem Mørkem plánovaný na 9. září 2022 dirigovat nebude.

Momentální dění na Ukrajině nemůžeme ignorovat a nechat bez reakce a projevu solidarity nejen vůči nevinným obětem nastupující války. Za festival jednáme jasně a rušíme vystoupení dirigenta Valerije Gergijeva, a to vzhledem k jeho historicky doložitelné podpoře agresivní ruské zahraniční politiky a samotného prezidenta Putina. Situace se týká nás všech, kteří žijeme pro demokracii, byť bychom politiku od umění raději chtěli oddělovat,“ uvedl ředitel pořádající Akademie klasické hudby Robert Kolář.

Obsazení nového dirigenta hostujícího orchestru na koncertu 9. září 2022 je v současnosti v jednání, jeho jméno oznámí pořadatelé v nejbližším možném termínu. Vstupenky na tento večer nabízí Dvořákova Praha v předprodeji již od listopadu loňského roku, případným zájemcům o vrácení vstupného vzhledem ke změně účinkujícího vyjde vstříc.

Valerij Gergijev byl zároveň odvolán z vedení amerického turné Vídeňských filharmoniků, které měl dnes zahájit v Carnegie Hall.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější