Dvořákova Olomouc mění program, místo Ohlssona vystoupí Josef Špaček

Na závěrečném koncertu letošního ročníku festivalu Dvořákova Olomouc měl v neděli 23. 5. zahrát klavírista Garrick Ohlsson. Vzhledem k jeho aktuálním zdravotním obtížím však nemůže do Olomouce přicestovat. Sólistou koncertu tak bude houslista Josef Špaček, který společně s Moravskou filharmonií Olomouc řízenou Jakubem Kleckerem zahraje Koncert pro housle a orchestr a moll op. 53 Antonína Dvořáka. Koncert bude možné sledovat živě od 19 hodin na Facebooku, YouTube nebo na stránkách festivalu.

Velmi nás mrzí, že v rámci závěrečného koncertu letošního festivalu nakonec posluchačům nenabídneme vystoupení Garricka Ohlssona. Po vzájemné intenzívní komunikaci, kdy s ohledem na jeho aktuální zdravotní indispozici mu lékaři nedoporučili, aby do Olomouce přijel, jsme nicméně nuceni přistoupit k této programové změně. O to více náš těší, že se nám podařilo operativně zajistit pro velké finále našeho festivalu vynikajícího českého houslistu Josefa Špačka, který vystoupí rovněž s koncertem Antonína Dvořáka. Jsem si jist, že posluchače čeká jedinečný zážitek, a zároveň i v osobě Josefa Špačka pokračujeme v premiérovém uvádění sólistů či ansámblů na festivalu Dvořákova Olomouc. Po premiérovém uvedení souboru Musica Florea v romantickém obsazení, prvním vystoupení Bennewitzova kvarteta v Olomouci a premiéře jazzového projektu Lukáše Oravce se také Josef Špaček představí poprvé na našem festivalu,“ dodává k programové změně Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc.

Houslový koncert a moll je považován za jedno z vrcholných děl Dvořákova tzv. slovanského období. Na koncertu zazní i Pastorale pro smyčcový orchestr skladatele Karla Husy a suita Pták Ohnivák Igora Stravinského.

Ještě před závěrečným koncertem 23. 5. se v pátek 21. května uskuteční třetí koncert Dvořákovy Olomouce nazvaný Jazz & smyčce. Nový projekt jazzového trumpetisty Lukáše Oravce pojí charakteristický zvuk umělcovy kapely s klasickým orchestrálním zněním smyčcových nástrojů. Autorem jednotlivých aranžmá je dirigent, skladatel a kontrabasista Pavel Klimaševskij.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější