Dvořák, Vivaldi a Haydn zazní v podání stipendistů Akademie komorní hudby na venkovních koncertech ve Středočeském kraji

Orchestr stipendistů a stipendistek Akademie komorní hudby vystoupí mezi 21. a 24. červencem na několika koncertech ve Středočeském kraji pod vedením svého uměleckého vedoucího, violoncellisty Tomáše Jamníka. Program se skladbami Antonína Dvořáka, Antonia Vivaldiho a Josepha Haydna zazní v Berouně, na zámku v Nelahozevsi, na hradě Pirkštejn a nakonec na zámku v Niměřicích u Mladé Boleslavi.

Koncept letních koncertů našeho komorního orchestru je jasný – chceme koncertovat v místech, kde hudba tak často nezaznívá. Z úžasných mladých sólistů a komorních hráčů jsme dali dohromady ansámbl, který Středočeskému kraji nabízí mezinárodní kvalitu. A to bez nadsázky, spolu s námi budou koncertovat i hosté ze zahraničí. Srdečně zveme všechny k poslechu, všechny koncerty se v případě hezkého počasí odehrají venku, máme však připravené i dešťové varianty.“ říká umělecký vedoucí Akademie komorní hudby, violoncellista Tomáš Jamník. Stipendisté Akademie komorní hudby a německé nadace Villa Musica pod vedením Tomáše Jamníka připraví program s Dvořákovým Rondem pro violoncello a orchestr, Vivaldiho Dvojkoncertem pro dvoje housle a orchestr a moll, RV 522 a Symfonií č. 6 D dur „Ráno“ Josepha Haydna.

Sedmou sezónu Akademie komorní hudby zakončí sólisté Kateřina Krejčová, Eliška Kukalová, Klára Lešková (housle) a Vilém Vlček (violoncello), kteří se společně s dalším stipendistou Akademie komorní hudby, Šimonem Truszkou (viola), stali v minulém roce laureáty Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro se svým souborem Kukal Quartet. To vzniklo v roce 2020 na kurzech AKH a lektorsky jej vedli například Peter Jarůšek (Pavel Haas Quartet) nebo Jakub Fišer (Bennewitzovo kvarteto).

První orchestrální koncert proběhne ve čtvrtek 21. července od 19:00 na náměstí J. Barranda v Berouně a posluchači se budou moci od 21:30 těšit také na přídavkové nokturno s meditativními skladbami v kostele sv. Jakuba. V pátek 22. července od 19:00 vystoupí stipendisté na nádvoří zámku v Nelahozevsi, rodném městě Antonína Dvořáka, v sobotu 23. července od 19:30 na hradě Pirkštejn Ondřeje Kobzy a řadu středočeských koncertů a zároveň 7. sezónu AKH zakončí v neděli 24. července od 18:00 v zámeckém parku v Niměřicích u Mladé Boleslavi.

Akademie komorní hudby se již sedm sezon věnuje podpoře mladých talentů z České republiky a pravidelně přináší hudbu na opomíjená místa Středočeského kraje. Stipendisté i absolventi Akademie komorní hudby patří k nejzajímavějším hudebníkům své generace, v tomto roce například titul laureáta na soutěži Pražského jara získala absolventka AKH Anna Sysová (klarinet), v minulém roce pak stipendista Matouš Zukal (klavír) a v oboru smyčcové kvarteto Kukal Quartet. Titul laureáta z této soutěže patří i další stipendistce Akademie komorní hudby, klarinetistce Anně Paulové.

Mezi absolventy Akademie komorní hudby patří úspěšný soubor Trio Incendio (vítězové soutěží Gianni Bergamo Classic Music Award v Luganu, Coop Music Awards v Cremoně či Soutěže Bohuslava Martinů), které založili Filip Zaykov (housle), Vilém Petras (violoncello) a Karolína Františová (klavír). Dále to jsou například violistka Anežka Jiráčková (zástupkyně vedoucího skupin viol v SOČRu), klavíristka Kristýna Donovalová (vyhledávaná komorní hráčka), fagotista Petr Sedlák (absolvent prestižní Royal Collage of Music v Londýně), Barbora Trnčíková (členka Filharmonie Brno) nebo kontrabasista Tomáš Karpíšek (člen České filharmonie).

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější