Domingův Giovanni se bude vysílat živě na náměstí Václava Havla

V pátek 27. října se ve Stavovském divadle odehraje první ze dvou představení opery Don Giovanni pod taktovkou Plácida Dominga. Završí tak několikaleté přípravy projektu, jež má za cíl připomenout 230. výročí světové premiéry této „opery oper“, kterou tehdy na den přesně ve Stavovském divadle dirigoval Wolfgang Amadeus Mozart. Jediná repríza mimořádného uvedení inscenace, jež se připravuje ve spolupráci s Národním divadlem v Praze, se koná na stejném místě tuto neděli. Repríza bude zároveň přenášena živě ze Stavovského divadla na náměstí Václava Havla.

Když jsme se tu letos v lednu sešli poprvé, zbývalo na inscenaci ještě hodně práce. Nyní ale nastává ten dlouho očekávaný okamžik, kdy výsledek našeho mnohaletého úsilí konečně představíme veřejnosti, a budeme tak moci společně oslavit toto jedinečné operní výročí. Jsem velmi šťasten, že tomu tak bude právě v Praze, navíc na místě, kde premiéru dirigoval sám její autor,“ řekl Plácido Domingo.

Během tiskové konference představili organizátoři originál partitury opery Don Giovanni z roku 1787, ze které dirigoval světovou premiéru přímo Wolfgang Amadeus Mozart. Partituru, ve které se dokonce dochovaly i jeho rukopisné poznámky, zapůjčila Pražská konzervatoř, v jejímž archívu se tato unikátní památka nachází. Na počest oslav 230. výročí a dvou slavnostních provedení opery se vedení konzervatoře rozhodlo svolit k jejímu exkluzivnímu zapůjčení. Ta bude až do 30. října uložena ve speciální střežené vitríně ve Stavovském divadle.

Inscenaci zaznamenává i Česká televize. Režie se ujal režisér Brian Large, který proslul přenosy operních inscenací Metropolitní opery v New Yorku či opery ve Vídni, a který má k české hudbě velmi úzký vztah: nedávno například za svou celoživotní práci získal Medaili Nadace Bohuslava Martinů. Česká televize také produkuje dokument režiséra Martina Kubaly, který vzniká ve spolupráci s tvůrčí skupinou Vítězslava Sýkory. Ten se zaměří jak na Domingův pobyt v Praze, tak i na význam celého projektu v kontextu kulturního odkazu Wolfganga Amadea Mozarta.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější