úterý, 1. březen 2016

Doležalovo kvarteto vyznamenáno Českým spolkem pro komorní hudbu

Napsal(a) 

Doležalovo kvarteto, soubor založený v roce 2003 jako pokračovatel linie založené violistou Karlem Doležalem v 70. letech, získalo Cenu Českého spolku pro komorní hudbu při České filharmonii za rok 2015. Cena je určena hráčům do pětatřiceti let a je uznáním za vynikající interpretační výsledky a umístění v různých mezinárodních soutěžích, v případě Doležalova kvarteta na Mezinárodní kvartetní soutěži v Osace, kde postoupilo do semifinále, v říjnu 2009 získal soubor třetí cenu na soutěži Maxe Regera v Německu, jejíž součástí bylo vystoupení na festivalu v Itálii, a o rok později obdržel druhou cenu na Mezinárodní Janáčkově soutěži v Brně.

Soubor, který má na svém kontě mimo jiné světovou premiéru nahrávky Kvartetu B dur Heinricha Wilhelma Ernsta, či premiérovou nahrávku 4. kvartetu Ivana Kurze, hraje ve složení Václav Dvořák (housle), Ondřej Pustějovský (housle), Martin Stupka (viola), Vojtěch Urban (violoncello). "Je to jedno z největších uznání, jakého může mladý komorní soubor v České republice dosáhnout. Vnímáme toto ocenění jako potvrzení kvalit našeho souboru a jeho úspěchů," uvedli členové kvarteta.

Od roku 2013 jsou Doležalovci zváni francouzskou organizací ProQuartet na prestižní kvartetní kurzy ve francouzské Provence, kde spolupracovali mimo jiné s rakouským houslistou, pedagogem, dirigentem a bývalým prvním houslistou Alban Berg Quartettu Günterem Pichlerem, a na základě úspěšného koncertu následně účinkovali na několika festivalech komorní hudby v Maďarsku, Belgii a Francii.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.