Dobršská brána do světa dřevěných dechů

Druhý ročník festivalu Dobršská brána nabídne v pátek 17. a v sobotu 18. srpna vhled do světa soudobé hudby bez formálního žánrového zařazení interpretů. Ti ve tvorbě, kterou představí, volně přechází mezi žánry a kombinují prvky lidové hudby s jazzem a komorní hudbou. Tomu odpovídá i dramaturgie festivalu a jeho motto „Brána do světa hudby“. Jednotlivé koncerty festivalu se uskuteční v dobršském kostele Zvěstování Panny Marie, v areálu tvrze a zámku a u kaple sv. Jana a Pavla.

Jednotícím prvkem tohoto ročníku festivalu jsou dřevěné dechové nástroje. Ty uslyšíme v různých nástrojových kombinacích, hrát volnou improvizaci, lidové písně i kompozice určené přímo pro konkrétní interprety. Z rodiny dřevěných dechových nástrojů se představí především klarinety a saxofony všech ladění a velikostí, ale též různé flétny, šalmaje a píšťaly. Bude znít hudba stará i zcela současná, aktuální, vznikající právě v okamžiku vystoupení.

Festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou. Festival současně dává nový impulz k setkávání světových hudebníků a navazuje na úspěch minulého ročníku, na kterém se v průběhu dvou dnů posluchačům představili interpreti z Norska, Švýcarska, Irska, i Francie. Nyní vystoupí český původně studiový projekt Phoenix Quartet, multižánrové uskupení Clarinet Factory, japonsko-české duo Seshen & Michal Wroblewski, mezinárodní Mats Eilertsen Turanga Quartet pod vedením norského kontrabasisty Matse Eilertsena či rakouský kvartet Ramsch und Rosen s lidovou hudbou současnosti.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější