středa, 11. březen 2020

Do Litně za zpívajícími lesními rohy

Napsal(a) 

, foto Zámek Liteň foto: Zámek Liteň
Festival Jarmily Novotné 2020 zahájí přehlídka hráčů na lesní roh Liteňské hornové dny, které proběhnou ve dnech 17.–19. dubna a vyvrcholí slavnostním koncertem Lesní roh na zámku 18. dubna, kdy se představí Radek Baborák a jeho hosté. Vedle vlastního Baborák Ensemble, jehož jádro tvoří kromě lesního rohu také smyčcové kvarteto, program doprovodí sopranistka Lucie Vagenknechtová a klavírista Miroslav Sekera. V sále historické Čechovny, již s rodinou kdysi obývala operní pěvkyně Jarmila Novotná, zazní hornové a smyčcové skladby například od Franze Schuberta, Richarda Strausse, Arcangella Corelliho nebo chasidské melodie od Lva Kogana.

„Velmi se těším na první koncert našeho souboru v krásném zámku v Litni. Všichni kolegové – muzikanti obdivují energii a nadšení, se kterými se organizátoři Festivalu Jarmily Novotné starají o odkaz pěvecké legendy. Spojení zvuků lesního rohu a zpěvu je jedno z nejromantičtějších. Česká hornová škola je proslulá tím, že se snažíme původně lovecký nástroj rozezpívat,“ podotýká hornista a dirigent Radek Baborák.

Baborák Ensemble, foto archiv souboru Baborák Ensemblefoto: archiv souboru
Do Litně se sjedou také studenti a pedagogové v oboru hry na lesní roh. Během tří dnů se uskuteční komorní koncerty s přednáškou, workshopem a výstavou žesťových nástrojů.

„Naší vizí je rozšířit povědomí o zámku Liteň, jakožto o kulturním centru otevřeném uměleckému vzdělávání a podpoře mladých. Festival zahájí Liteňské hornové dny, o měsíc později se zámecký areál po roce stane hostitelem jednodenní přehlídky ZUŠ Open, zkraje června poprvé uspořádáme kurzy s fotografem Tono Stanem a aktuální ročník opět zakončí interpretační kurzy s tradičním závěrečným koncertem 27. srpna, tentokrát pod vedením mezzosopranistky Markéty Cukrové,“ přibližuje program Festivalu Jarmily Novotné ředitelka pořádající neziskové organizace Zámek Liteň, Ivana Leidlová. 

 

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.