úterý, 18. leden 2022

Dirigent Jakub Hrůša získal s nahrávkou Brucknerovy 4. symfonie prestižní ocenění International Classical Music Awards

Napsal(a) 

Jakub Hrůša, foto Marian Lenhard Jakub Hrůšafoto: Marian Lenhard

Nahrávka Brucknerovy 4. symfonie, kterou Jakub Hrůša pořídil ve spolupráci s Bamberskými symfoniky u společnosti Accentus Music, byla vybrána jako nejlepší v ostře sledované kategorii Symfonická hudba. Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí ohodnotili výkon Jakuba Hrůši a Bamberských symfoniků v silné konkurenci ostatních nominovaných, přičemž v nejužším finále se ocitl například s Berlínskými filharmoniky pod taktovkou Kirila Petrenka. Porota ocenila kromě výjimečného uměleckého přednesu i nápaditost ve výběru repertoáru.

Nahrávka Brucknerovy 4. symfonie, která vznikla během loňského listopadu, je unikátní v tom, že obsahuje všechny tři verze tohoto díla, které Bruckner postupně přepracovával, a posluchač je může porovnávat.

Symfonii se přezdívá také „Romantická“ a je velice posluchačsky srozumitelná, inspirovaná přírodními motivy. Ačkoliv se okamžitě stala velice oblíbenou, autor sám ji třikrát revidoval. Podle nového CD se každý může sám rozhodnout, zda pozdější verze je opravdu lepší než dřívější, a třeba si i položit otázku po smyslu a způsobu tvorby. „Bamberští symfonikové jsou pro interpretaci hudby Antona Brucknera ideální, protože s ní mají velké zkušenosti a mají ji velmi rádi,“ tvrdí Jakub Hrůša a vysvětluje: „Geneze nahrávky byla taková, že jsem se rozhodoval, kterou verzi zahrát na koncertě, a vybral třetí. Pak mi bylo líto pominout i ty ostatní a navrhl jsem, abychom vše nahráli. Chceme, aby pokud možno každá naše nahrávka standardního repertoáru měla dramaturgicky nějakou přidanou hodnotu. Po kompletu čtyř symfonií Johannesa Brahmse konfrontovaných bezprostředně se čtyřmi posledními symfoniemi Antonína Dvořáka je tohle další počin takového typu. Postupovali jsme v úzkém kontaktu s vydavatelstvím Brucknerovy společnosti a hlavně s předním americkým muzikologem Benjaminem Korstvedtem, který stojí za nejnovějšími vydáními Brucknerových děl. Ten napsal také průvodní slovo do bookletu.“

Jakub Hrůša s nahrávkou, foto archiv umělce Jakub Hrůša s nahrávkoufoto: archiv umělce

Raritní komplet obsahuje i bonusové CD, kde jsou navíc i fragmenty tzv. „přechodných“ verzí symfonií, které se normálně nenahrávají, a odložené finále „Volksfest“. Vznikl tak pro posluchače dokonalý obrázek vzniku díla. 

Dirigent Jakub Hrůša se do finále prestižních International Classical Music Awards probojoval i loni, a to s nahrávkou Mé vlasti, která vznikla taktéž ve spolupráci s Bamberskými symfoniky.

Soutěž International Classical Music Awards (ICMA) je každoročně otevřena všem audio a audiovizuálním nahrávkám vydaným v daném období ke komerčním účelům s mezinárodní distribucí. Členy poroty jsou šéfredaktoři prestižních hudebních časopisů a zástupci významných kulturních institucí z Německa, Turecka, Belgie, Maďarska, Chorvatska, Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Ruska, Lucemburska, Polska, Finska, Rakouska a Španělska (Crescendo, Andante, Musica, Pizzicato, Das Orchester, Scherzo, Musik & Theater ad.). Ceny se udělují celkem v šestnácti kategoriích. Ceny ICMA jsou udělovány pravidelně od roku 2011 poté, co nahradily ocenění MIDEM.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.