středa, 5. červen 2019

Devátá symfonie zahájí Klášterní hudební slavnosti

Napsal(a) 

Filharmonie Bohuslava Martinů, foto FBM Filharmonie Bohuslava Martinůfoto: FBM

Klášterní hudební slavnosti se letos konají od 7. června do 26. července, během nichž přinesou celkem osmnáct koncertů ve čtrnácti městech Olomouckého, Moravskoslezského a Pardubického kraje. Třináctý ročník zahájí již v pátek 7. června ve velkém sále Domu Kultury Šumperk Beethovenova 9. symfonie s Ódou na radost. Skladba, ve které autor akcentuje přátelství a mír, zazní v provedení Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a Českého filharmonického sboru Brno pod taktovkou Leoše Svárovského. V sólových partech se představí Tereza Mátlová, Jana Hrochová, Tomáš Černý a Martin Gurbaľ.

Zahajovací koncert jsme věnovali 30. výročí Sametové revoluce a také 230. výročí Velké francouzské revoluce“, říká zakladatel a ředitel festivalu Roman Janků a dodává: „Rád se inspiruji společenskými tématy a výročími. Právě uvedení Beethovenovy 9. symfonie „S ódou na radost“ byl můj dávný sen a v dramaturgických myšlenkách jsem je měl již mnoho let. Letos se sešlo několik přívětivých okolností a koncert můžeme k mé velké radosti uskutečnit. Třešnička na dortu by měla být na konci, ale ona letos bude na začátku festivalu.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.