pondělí, 27. květen 2013

Deska Josefa Suka

Napsal(a) 

Ve středu 22. května byla na Novoměstské radnici odhalena pamětní deska houslového virtuosa Josefa Suka. Autorem je akademický sochař Oto Pospíchal. Vytvoření pamětní desky prosadila a zaplatila manželka legendárního umělce Marie Suková. (Josef Suk byl roku 2005 jmenován čestným občanem Prahy 2.) Deska s reliéfem mistra Suka byla o několik dní později instalována na domě na Karlově náměstí 5, kde žil většinu života. (Josef Suk zemřel 7. 7. 2011 a pochován je na Vyšehradském hřbitově.) Slavnostního odhalení se zúčastnila zhruba stovka představitelů kulturního a společenského života a blízkých Sukovy rodiny. O osobnosti tohoto umělce světového renomé promluvili starostka Jana Černochová a ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro Roman Bělor.

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.