pondělí, 27. květen 2013

Deska Josefa Suka

Napsal(a) 

Ve středu 22. května byla na Novoměstské radnici odhalena pamětní deska houslového virtuosa Josefa Suka. Autorem je akademický sochař Oto Pospíchal. Vytvoření pamětní desky prosadila a zaplatila manželka legendárního umělce Marie Suková. (Josef Suk byl roku 2005 jmenován čestným občanem Prahy 2.) Deska s reliéfem mistra Suka byla o několik dní později instalována na domě na Karlově náměstí 5, kde žil většinu života. (Josef Suk zemřel 7. 7. 2011 a pochován je na Vyšehradském hřbitově.) Slavnostního odhalení se zúčastnila zhruba stovka představitelů kulturního a společenského života a blízkých Sukovy rodiny. O osobnosti tohoto umělce světového renomé promluvili starostka Jana Černochová a ředitel Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro Roman Bělor.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.