David Fray v sobotu zahájí Firkušného festival

Klavírní festival Rudolfa Firkušného v sobotu 30. října v pražském Rudolfinu zahájí pianista David Fray. Spolu se svými kolegy uvede Bachovy koncerty pro dva, tři a čtyři klávesové nástroje. Doprovodí je smyčcová skupina Pražských symfoniků FOK, které bude od klavíru řídit sám Fray. K dispozici jsou poslední vstupenky.

Na sobotním koncertu Fray představí program svého předposledního alba Bach: Concertos for 2, 3 & 4 Pianos z roku 2018. Stejně jako na snímku mu bude partnerem jeho pedagog z pařížské Conservatoire National Supérieur Jacques Rouvier a další jeho bývalí žáci Audrey Vigoureux a Emmanuel Christien. „Je to taková hudební rodinná záležitost,“ glosuje David Fray. „Tyto koncerty mají mimořádnou energii, silně působí svou razancí, a toho docílit na moderní klavír je obtížné,“ vyjádřil se pianista u příležitosti vydání nahrávky. „Je potřeba odstranit ze zvuku veškerý přebytečný ‚tuk‘ – zvláště pokud hraje několik klavírů současně. Italský taneční charakter koncertů lze vystihnout pomocí výrazné, živé artikulace a s porozuměním pro polyfonní vedení hlasů.

Letošní čtyřicátník David Fray se na pódium Firkušného festivalu vrací po čtyřech letech. Zatímco v roce 2017 se představil v recitálovém programu s díly Chopina, Schumanna a Brahmse, letos je to Johann Sebastian Bach, kterého tento francouzský pianista bezmezně obdivuje: „Dokonalost jeho jazyka, jeho složitost a obrovské množství děl je něco zázračného. … Bach je počátek i konec. V Bachovi najdete vše, celý dosavadní hudební vývoj, ale i předzvěst hudby budoucí,“ uvedl Fray v rozhovoru pro Epoch Times.

Emmanuel Christien, David Fray, Audrey Vigoureux, Jacques Rouvier, foto Jean-Baptiste Millot

David Fray pochází z jihofrancouzského města Tarbes na úpatí Pyrenejí, kde vyrostl v podnětném prostředí učitele filozofie a učitelky němčiny (mimochodem z matčiny strany jsou v rodině moravské kořeny). Vystudoval pařížskou Conservatoire national supérieur de musique pod vedením Jacquese Rouviera a hned po studiích zazářil na mezinárodní soutěži v Montréalu. Od té doby hraje s nejvýznamnějšími orchestry a dirigenty světa a má recitály na prestižních koncertních pódiích.

V sezoně 2021/2022 má v plánu Poulencův Klavírní koncert s Orchestre de la Suisse Romande, v mozartovském programu pak vystoupí s Ceciliou Bartoli a Monte Carlo Philharmonic.

David Fray založil ve svém rodném departementu Hautes-Pyrénées na jihozápadě Francie Festival L’Offrande Musicale, jehož první ročník se uskutečnil v letošním roce. Festival akcentuje humanitární cíle, zejména výrazně podporuje lidi se zdravotním postižením.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější