Daniel Hope zve na svou další návštěvu Prahy, na Jarním GALA Strun podzimu zahraje i Schulhoffa

Houslista Daniel Hope je umělcem pevně rozkročeným mezi žánry i staletími. Plně se jeho široký záběr zrcadlí v  programu pečlivě sestaveném pro Jarní GALA Strun podzimu 29. dubna na Pražském hradě, na kterém jej doprovodí orchestr L´Arte del mondo. Protagonista očekávaného večera s vášní interpretuje starou hudbu, proto se zveřejněný program opírá o díla velikánů světové hudební literatury. Od Johanna Sebastiana Bacha zařadil na program Dvojkoncert pro dvoje housle, ve kterém se umně proplétají party obou sólových nástrojů. Chybět nebude ani ikonické dílo nejhranějšího barokního mistra současnosti Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob. Zazní skladby Léto a Zima.


Šarmantní houslista se ale neúnavně vrhá do nejrůznějších experimentů: během večera se notoricky známé Vivaldiho dílo rozezní ještě jednou, avšak v soudobé autorské úpravě Maxe Richtera. Hopeovo a Richterovo dva roky staré album Vivaldi Recomposed lze i v případě vážné hudby označit za bestseller. Nahrávka dosáhla na první příčku prodejního žebříčku ve dvaadvaceti zemích. Daniel Hope za něj též získal cenu Echo Klassik v kategorii Klasika bez hranic.

Velkou část umělecké dráhy provází Daniela Hopea zájem o autory, kteří byli vystaveni represím nacismu. Například o „terezínských“ skladatelích natočil dokumentární film, hudbě autorů, kteří před Hitlerem utekli do Hollywoodu, věnoval velkou část svého posledního CD Escape To Paradise. Není proto divu, že v programu Jarního GALA je zařazena Sonáta pro sólové housle Erwina Schulhoffa, hudebního skladatele a klavíristy židovského původu, který zemřel roku 1942 v koncentračním táboře v Bavorsku. „Je naší povinností udržovat tuto historii živou,“ vysvětluje Hope.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější