Dalibor v živém přenosu na ARTE a na náměstí Václava Havla

Po streamingu Smetanovy Libuše v minulé sezoně vybralo Národní divadlo pro druhý živý přenos Dalibora, kterého na konci minulé sezony zrežíroval Jiří Nekvasil a scénicky připravil Daniel Dvořák. Live streaming představení proběhne ve čtvrtek 12. března od 19.00 na platformě ARTE Opera Season a bude i tentokrát přenášen na projekční plátno umístěné přímo na náměstí Václava Havla.

Příběh o rytíři Daliborovi vychází z historických událostí doby vlády krále Vladislava II. Jagellonského, ovšem do všeobecného povědomí vstoupila spíše romantická pověst o rytíři, který se ve vězení naučil hrát na housle, zpracovaná mnohými kronikáři a spisovateli. Ta se také stala základem libreta Josefa Wenziga přeloženého do češtiny Ervínem Špindlerem. Dalibor je romantickou tragédií, v níž jsou hlavním hybatelem vášně. Nejprve divoká Daliborova touha pomstít smrt milovaného přítele na jedné straně a následně Miladina snaha o pomstu bratra na druhé. Nevraživost vystřídá stejně prudká vzájemná milostná vášeň. Tu však zastaví meče, které proti sobě Dalibor původně poštval.

Titulní roli rytíře Dalibora ztvární slovenský tenorista Peter Berger, coby Vladislav, král český, vystoupí sólista Vídeňské opery Adam Plachetka a roli Milady zazpívá sopranistka Dana Burešová. Další postavy romantické tragédie ztvární Alžběta Poláčková (Jitka), Jaroslav Březina (Vítek), Jiří Brückler (Budivoj) a Jiří Sulženko (Beneš) za doprovodu Orchestru Národního divadla pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka, hudebního ředitele Opery Národního divadla. Kromě samotného přenosu Dalibora bude na náměstí Václava Havla připraveno občerstvení a doprovodný program. Vstup na náměstí je zdarma.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější