ČT art uvede Zkoušky orchestru s Ebenem a Bělohlávkem, sezonu završí přímý přenos Open air z Hradčan

Následujících pět středečních večerů stráví diváci ČT art ve společnosti hudebníků České filharmonie. Program totiž bude patřit premiérám zábavně-vzdělávacího cyklu Zkouška orchestru, ve kterém moderátor Marek Eben a šéfdirigent Jiří Bělohlávek poodhalí divákům tajemství hudební kuchyně. Tematický program České televize k zakončení 120. sezony České filharmonie pak završí přímý přenos koncertu Open air pod širým nebem.

Během čtyřdílného cyklu pořadů o netradiční zkoušce orchestru České filharmonie přiblíží Marek Eben a Jiří Bělohlávek vtipnou a zasvěcenou formou, co se při takové běžné zkoušce děje, jaké jsou kompetence dirigenta, či jestli má orchestr ve svém hudebním projevu vůbec nějakou svobodu. Zaměří se také například na výšku ladění komorního „a“, na choulostivost sólové hry lesního rohu či využití kravských zvonců evokujících alpskou krajinu. Při svých toulkách do zákulisí, při kterých je na pódiu Rudolfina režírovala Alice Nellis, prozkoumají nejen svět moderní vážné hudby, ale popíšou i úskalí opery.

„Spolupráce s Jiřím Bělohlávkem, Markem Ebenem a Českou filharmonií je vždy mimořádná. A pro člověka, který se v uměleckém prostředí pohybuje, je o to mimořádnější, že tyto osobnosti může sledovat při práci a vidět tak nejen výsledné dílo, ale i to, jak vzniká,“ říká režisérka Zkoušky orchestru Alice Nellis.

Blok pořadů věnovaných oslavám 120 let České filharmonie zakončí již tradiční Open air koncert na Hradčanském náměstí, který ČT art odvysílá živě 22. června.

Přehled pořadů k 120. výročí České filharmonie na ČT art:

středa 25. května l 20:20 l premiéra

Rozšťourávání Mahlera

Moderátor Marek Eben a šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek společně analyzují zkoušku na druhou větu VII. symfonie Gustava Mahlera, která měla v roce 1908 světovou premiéru v Praze u příležitosti diamantového jubilea (60 let) vlády císaře Františka Josefa I.

 

středa 1. června l 20:20 l premiéra

Dirigent – diktátor nebo sluha?

Marek Eben, Jiří Bělohlávek, Josef Špaček a Česká filharmonie nechávají nahlédnout pod pokličku koncertních zkoušek.

 

středa 8. června l 20:20 l premiéra

Moderní klasika – „in“ nebo „out“?            

Tentokrát se Marek Eben a Jiří Bělohlávek vydávají do světa moderní vážné hudby a velmi atraktivně a vtipně přibližují hudební postupy v dílech třech velikánů hudby 20. století – skladatelů S. Prokofjeva, L. Janáčka a P. Ebena.

 

středa 15. června l 20:20 l premiéra

Vymazlený Strauss a hustý Janáček

Marek Eben, Jiří Bělohlávek a Česká filharmonie v pokračování komentovaných koncertů pro malé a velké posluchače a diváky. Další díl Zkoušky orchestru vyústí ve srovnání hudební řeči dvou skladatelských velikánů – Leoše Janáčka a Richarda Strausse.

 

středa 22. června l 20:20 l přímý přenos

Česká filharmonie – Open air 2016

Během koncertu pod širým nebem na Hradčanském náměstí zazní nová kompozice Petra Wajsara pro čtyři fagoty, koncertní mistr Jiří Vodička přednese Sarasateho Cikánské melodie, Lukáš Moťka část Koncertu pro trombón nestárnoucího filmového skladatele Nino Roty, hornistka Kateřina Javůrková zahraje Dukasovu Villanellu a Vladislav Borovka Piazollův Oblivion v úpravě pro anglický roh.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější